Bogumiła Rzeczkowska

Ustka wydaje pół miliona

Ustka wydaje pół miliona
Bogumiła Rzeczkowska

W tym roku głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego rozpoczęło się przed sezonem. Ustczanie mają czas do 19 maja, by poprzeć zadanie inwestycyjne lub społeczne.

O tym, co wkrótce powstanie w Ustce lub co ciekawego będzie się działo, mieszkańcy zdecydują, wybierając projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego. W tym roku decyzje podejmą nieco wcześniej, bo jeszcze przed sezonem.- Były takie sugestie, by przeprowadzić głosowanie przed wakacjami, bo nasi mieszkańcy sami odpoczywają po sezonie. Liczymy na to, że frekwencja będzie większa - burmistrz Jacek Graczyk namawia do wydania pół miliona złotych, które przeznaczono na BO.

W Ustce to trzecia edycja. Dzięki pierwszej przy ul. Kościelniaka działa siłownia plenerowa. Projekty z drugiej edycji są na etapie realizacji. - Na Young Spot, czyli różnego rodzaju tory sportowe na OSiR-ze, ogłaszamy przetarg na wykonanie. Jeśli chodzi o mural na budynku przy ulicy Słowiańskiej 37, to przeprowadzamy konsultacje społeczne w sprawie tematyki, stylu i kolorystyki muralu - mówi burmistrz. Dodaje też, że ubiegłoroczne zadanie inwestycyjne - Young Spot może otrzymać pieniądze z rewitalizacji. Jeśli tak się stanie, to zostanie zrealizowany drugi w kolejności pomysł - Morski Plac Zabaw.

A tymczasem wciąż jeszcze można, a nawet trzeba, zdecydować o celu kolejnych wydatków. To 400 tys. zł na inwestycje i 100 tys. zł na projekt o charakterze społecznym. Głosując, wybieramy po jednym z nich. W tym roku na liście projektów inwestycyjnych znajduje się „Rewitalizacja obiektu dawnej wieży ciśnień zlokalizowanej przy ul. Portowej”. Projekt ten przewiduje wykonanie remontu wewnątrz i na zewnątrz budynku, odtworzenie budynku towarzyszącego wraz z zagospodarowaniem terenu wokół obiektu. Wieża ma być siedzibą galerii, w której prezentowane będą największe osiągnięcia usteckiego sportu. Koszt - 250 tys. zł. Kolejnym pomysłem jest „Budowa Parku Street Workout” przy Trakcie Solidarności. To propozycja powstania konstrukcji, umożliwiającej trening z wykorzystaniem elementów zabudowy miejskiej. Koszt - 140 tys. zł. „Umysłowy siłacz” to pomysł na zagospodarowanie terenu zielonego wzdłuż ogrodzenia i drogi betonowej między Gimnazjum a Szkołą Podstawową nr 2. Projekt przewiduje stworzenie ogólnodostępnego kompleksu ze strefami rekreacyjno-sportową, gier umysłowych i zręcznościową. Koszt - 280 tys. zł. „Usprawnienie ruchu rowerowego na terenie miasta Ustka poprzez budowę wiat przystankowych dla rowerów” jest czwartym pomysłem mieszkańców. Wiaty miałyby stanąć w newralgicznych punktach ciągów komunikacyjnych, z uwzględnieniem istniejących i planowanych tras rowerowych. Koszt - 200 tys. zł.

Natomiast wśród projektów społecznych znalazły się imprezy rozrywkowo-rekreacyjne. „Święto ulicy Marynarki Polskiej” - przewidziane na drugą połowę września. Koszt - 30 tys. zł, „Pożegnanie sezonu - impreza rozrywkowo-rekreacyjna dla mieszkańców Ustki”, zwieńczająca sezon na Promenadzie Nadmorskiej. Koszt - 50 tys. zł. Także po sezonie ma odbyć się integracyjny „Jesienny piknik osiedlowy „Święto na osiedlu Dunina”. Koszt - 29 tys. zł, a przed sezonem - „Bieg po słońce - rekreacyjne zawody biegowe dla całych rodzin w ramach obchodów Dni Morza”. Koszt - 18 tys. zł.

Do 19 maja głosować można elektronicznie na ustka.wybiera.pl lub osobiście w SP nr 1 i w ratuszu w godz. 8-15. Głosować może każda osoba zameldowana w Ustce, która ukończyła lub ukończy 16 lat w 2017 roku.

Bogumiła Rzeczkowska

Dziennikarstwo jest moją pasją i sposobem na życie. Od wielu lat relacjonuję procesy sądowe i piszę o sprawach kryminalnych. Zaglądam też do usteckiego ratusza, by sprawdzić, co ważnego dzieje się w moim mieście. Jednak najbardziej lubię podróże w czasie, a moją ulubioną stacyjką jest Powojenna Ustka. Piszę o pierwszych ustczanach, o radosnych wydarzeniach, które tu się rozegrały, ale i o zapomnianych dramatach. Jestem wielbicielką starych fotografii, archiwaliów i oczywiście bibliotek cyfrowych, które przywracają pamięć i pozwalają, by przetrwała w następnych pokoleniach.          

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.