Urbanistyka i polityka miejska idą ze sobą w parze, co udowadniają twórcy Fundacji Studio M6

Czytaj dalej
Fot. Facebook
Paulina Błaszkiewicz

Urbanistyka i polityka miejska idą ze sobą w parze, co udowadniają twórcy Fundacji Studio M6

Paulina Błaszkiewicz

Małgorzata Janas i Artur Kaniecki za dwoją działalność otrzymali Stalowego Anioła od marszałka. To nagroda dla osób wyróżniających się w działalności społecznej. Laureaci prowadzą Fundację Studio M6, która powstała w 2017 roku. To inicjatywa kilku osób zaangażowanych w ratowanie perły architektonicznej Torunia, czyli kompleksu pięciu średniowiecznych kamienic, przy ulicy Mostowej.

Zobacz video: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu

Małgorzata Janas z wykształcenia jest artystką rzeźbiarką i zarządcą nieruchomości, ale od zawsze chciała zajmować się ekonomią społeczną. Torunianka razem z przyjaciółmi wpadła na pomysł stworzenia Fundacji Studio M6 znanej dziś m.in. z prowadzenia klubokawiarni "Pers". Małgorzata Janas jest prezeską Fundacji Studio M6, a jej zastępcą jest Artur Kaniecki

Reintegracja to jest to!

Pracę tego duetu dostrzegł marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, przyznając im nagrodę Stalowego Anioła za "zasługi w rozwiązywaniu problemów społecznych oraz propagowaniu innowacyjnych form pracy w dziedzinie integracji pomocy społecznej”

To wyróżnienie w pełni zasłużone, ponieważ Małgorzata Janas i Artur Kaniecki na reintegrację lokalnej społeczności i angażowanie mieszkańców Torunia w misję tworzenia inkluzywnego i inteligentnego miasta postawili już cztery lata temu.

- Na początku stworzyliśmy pięć stanowisk pracy dla osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, a w pandemii ruszyliśmy z dużymi projektami społecznymi - opowiada Małgorzata Janas.

Prezeska Fundacji Studio M6 w rozmowie z "Nowościami" chętnie podkreśla, jak ważne jest tworzenie ekonomii społecznej i angażowanie do rozmaitych działań ludzi, którzy jeszcze kilkanaście lat temu nie mieliby szans na zawodowe życie. To np. osoby z wyrokami w życiorysie, samotne matki, które uciekły od przemocowego męża, czy ludzie z niepełnosprawnościami. Każda z tych osób ma potencjał, który można wykorzystać.

- Nie w każdym zawodzie trzeba być w pełni sprawnym. My staramy się pokazywać, że można ludzi angażować do pracy, pokazywać, że mogą przełamywać bariery i mają mocne strony - opowiada prezeska Fundacji Studio M6.

Z każdej sytuacji jest wyjście?

Nagrodzona przez marszałka organizacja w 2020 roku ruszyła z kilkoma projektami społecznymi, które realizuje do dziś. To m.in.
projekt szkoleniowo - zawodowy, projekty mieszkaniowe związane ze wsparciem osób, które straciły dach nad głową. To społeczna agencja pośrednictwa. Fundacja Studio M6 zamierza też pomagać osobom, które zmagają się z długami i nie są w stanie sami sobie z nimi poradzić. Takich osób wśród nas jest coraz więcej. Jak toruńska fundacja chce im pomóc?

- Chcemy pomagać pokazując, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. W przypadku osób borykających się z zadłużeniami to np. ogłoszenie upadłości konsumenckiej, ale nie każdy wie jak to zrobić, dokąd się udać po pomoc. Jesteśmy od tego, by pokazywać, że są takie możliwości - podkreśla Małgorzata Janas.

Paulina Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.