Uniwersytet Łódzki jest dumą całego regionu. Powstał wiosną 1945 roku

Czytaj dalej
Anna Gronczewska

Uniwersytet Łódzki jest dumą całego regionu. Powstał wiosną 1945 roku

Anna Gronczewska

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia nie tylko Łodzi, ale i całego regionu. Studiuje na niej ponad 43 tysiące studentów. Wszystko zaczęło się wczesną wiosną 1945 roku. Wtedy Łódź obiegła wiadomość: Będzie uniwersytet!

Nieżyjący już prof. Profesor Romuald Skowroński znany chemik, były rektor Uniwersytetu Łódzkiego opowiadał nam przed laty, że na uniwersytet zgłaszali się bardzo różni ludzie.

- Tacy, jak ja którzy dopiero zdali maturę - wyjaśniał prof. Skowroński. - Ci, którzy studiowali przed wojną, uczący się podczas wojny na tajnych kompletach. Ludzie, którzy przyjechali z zachodu, ze wschodu. Byli w Armii Krajowej, Ludowym Wojsku Polskim.

W 1945 roku do Łodzi zaczęli przyjeżdżać nie tylko przyszli studenci, ale też profesorowie uniwersytetów w Wilnie i Lwowie, a także w Warszawie. Część kadry stanowi zaś wykładowcy łódzkiego oddziału Wolnej Wszechnicy, która działała w Łodzi przed wojną. 5 marca powołano Komitet Organizacyjny Uczelni Państwowej w Łodzi. Na jego czele stanął profesor Teodor Vieweger. Pochodził z Piotrkowa Trybunalskiego. Urodził się w tym mieście w 1888 roku. Był znanym polskim biologiem. Skończył gimnazjum w Warszawie. Był absolwentem studiów medycznych w Liege oraz zoologicznych w Brukseli. Przed wojną był rektorem Wolnej Wszechnicy Polskiej.

Okazuje się, że szkołę wyższą chciano utworzyć w Łodzi jeszcze za czasów carskich. Taki pomysł pojawił się w 1864 roku. Wyszedł z kręgu łódzkich kupców, burżuazji. W Łodzi miał powstać Instytut Politechniczny. Do tego jednak nie doszło. Tak naprawdę nie wiadomo dlaczego.

- Może dlatego, że ówczesny prezydent Łodzi Andrzej Rosicki sprzyjał Powstaniu Styczniowemu i nie był mile widziany przez władze carskie? - zastanawiali się po latach historycy.

Trzy lata później w Petersburgu powstał Instytut Techniczny i sprawa utworzenia w Łodzi szkoły wyższej powróciła dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W grudniu 1921 roku powołano do życia Instytut Nauczycielski. Miał być zalążkiem uniwersytetu, ale przestał istnieć w roku akademickim 1927/28. W 1928 roku zakończyła swą działalność inna namiastka uniwersytetu - Wyższa Szkoła Nauk Społecznych i Ekonomicznych. Jej żywot trwał tylko 3 lata. W 1928 utworzono łódzki oddział warszawskiej Wolnej Wszechnicy. Była też namiastką wyższej uczelni. Wolna Wszechnica istniała do 1939 roku.

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Gronczewska

Jestem łodzianką więc Kocham Łódź. Piszę o historii mojego miasta, historii regionu, sprawach społecznych, związanych z religią i Kościołem. Lubię wyjeżdżać w teren i rozmawiać z ludźmi. Interesuje się szeroko pojmowanym show biznesem, wywiady z gwiazdami, teksty o nich.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.