Marek Rudnicki [email protected]

Unibaltic kupił statek. Wyremontuje go Gryfia

Armator Unibaltic powiększył swoją flotę kupując kolejnego chemikaliowca, Apatyth, który do tej pory należał do tureckiego armatora i pływał pod maltańską Armator Unibaltic powiększył swoją flotę kupując kolejnego chemikaliowca, Apatyth, który do tej pory należał do tureckiego armatora i pływał pod maltańską flagą. Cumuje przy nabrzeżu Bułgarskim.
Marek Rudnicki [email protected]

Przed przybyciem do Szczecina Apatyth cumował w Gdańsku. Wcześniej obsługiwał rejon Irlandii Północnej i Irlandii.

Nowy chemikaliowiec we flocie armatora Unibaltic Sp. z o.o. To tankowiec o nazwie Apa-tyth. Firma kupiła go od tureckiego armatora.

Obecnie stoi przy nabrzeżu Bułgarskim. Będzie go remontować Morska Stocznia Remontowa (konkretnie, przejdzie w niej przegląd kadłuba). Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że do MSR zostanie przesunięty na dniach.

W firmie Unibaltic pracuje obecnie na lądzie 30 wysoko wykwalifikowanych pracowników z dużym doświadczeniem w branży morskiej.

Flota Unibaltic składa się (włącznie z najnowszym nabytkiem) z 10 statków. Osiem z nich to chemikaliowce (Amonith, Amaranth, Ametysth, Agath, Azuryth, Amazonith, Arago-nith, Apatyth) oraz dwa to masowce (Thurkus, Thopas).

Turecki nabytek Apatyth został zbudowany w 2004 roku w stoczni w Chorwacji. Nośność jednostki to 24 086 t, długość całkowita 167,57 m, a szerokość 26,40 m. Obecnie jest to największy zbiornikowiec we flocie polskiego armatora i zarazem największy w historii firmy.

Nowo zakupiony zbiornikowiec przejęty został formalnie od poprzedniego właściciela 25 września 2015 r. w Gdańsku. Na mocy długookresowej umowy czarterowej statek będzie zatrudniony przez Lotos Petrobaltic do obsługi nowego złoża B8.

Apatyth będzie pełnił rolę jednostki magazynowej (FSU - Floating Storage Unit), a czasami także transportowej, tj. dostarczając wydobytą ropę do terminalu portowego. Umowa czarterowa dotycząca zbiornikowca jest efektem wieloletniej współpracy Unibaltic z Lotosem. Jednocześnie otwiera nowy rozdział w rozwoju firmy, gdyż oznacza wejście Unibaltic na rynek offshore.

Marek Rudnicki [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.