Ukraińskim "Pendolino" z Przemyśla dojedziemy do Kijowa [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Archiwum/Edyta Niezgoda - Gajdzik
Norbert Ziętal

Ukraińskim "Pendolino" z Przemyśla dojedziemy do Kijowa [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal

Pierwszy skład przyjedzie do Przemyśla w piątek, 23 grudnia, o godz. 13.25. Do Kijowa ruszy o 14:26. Pociągi były testowane nocami, w miniony weekend.

O tym połączeniu kolejowym mówiło się od dawna, jednak dopiero na początku grudnia pojawiły się bliższe informacje, a szczególnie to, że inauguracja linii ma się odbyć 23 grudnia, jako symboliczny prezent świąteczny dla Polaków i Ukraińców. Informacje podawały różne portale internetowe, jednak brakowało szczegółów, zwłaszcza dotyczących rozkładu jazdy. Wczoraj Nowinom udało się zdobyć oficjalne potwierdzenie uruchomienia linii oraz dokładny rozkład jazdy.

- Połączenie Przemyśl - Kijów zostanie uruchomione przez Koleje Ukraińskie i PKP Intercity od 23 grudnia. Pasażerowie będą mogli z niego korzystać raz dziennie przez cały tydzień - informuje Nowiny Cezary Nowak, rzecznik PKP Intercity.

Rozkład jazdy już wkrótce pojawi się na stronach internetowych przewoźników oraz na plakatach m.in. na stacji Przemyśl Główny.

2 godziny do Lwowa, 8 do Kijowa

Z Przemyśla pociąg będzie odjeżdżał o godz. 14:26. We Lwowie ma być o godz. 17:16, natomiast w Kijowie o godz. 22:41. Z Kijowa wyjazd o godz. 6:45, we Lwowie skład będzie o godz. 12:05, w Przemyślu o godz. 13:25. Są to godziny odjazdu pociągu z poszczególnych stacji, z tym, że w przypadku Lwowa i Kijowa jest podany czas ukraiński (godzinę do przodu w stosunku do polskiego).

Kontrola graniczna będzie się odbywać w trakcie jazdy, pomiędzy granicą państwa i stacją w Przemyślu. W Polsce pociąg będzie się poruszał szerokim torem, takim jaki funkcjonuje za wschodnią granicą. Szeroki tor jest doprowadzony od granicy do jednego z peronów przemyskiej stacji.

Bilety będzie można kupić w kasach międzynarodowych, także na stacji w Przemyślu. Cena? PKP Intercity na razie nie podaje. Z nieoficjalnych informacji wynika, że bilet z Przemyśla do Lwowa ma kosztować ok. 5 euro, czyli nieco ponad 20 złotych. Do Kijowa, w przeliczeniu ok. 300 złotych.

- To fantastyczna sprawa! Wpisuje się w to, co chcemy robić na linii 102 z Przemyśla w kierunku planowanego, polsko - ukraińskiego przejścia granicznego Malhowice - Niżankowice - cieszy się Karol Gajdzik z Przemyśla, z inicjatywy kolejowej linia102.pl.

Razem z innymi pasjonatami kolejnictwa Edytą Niezgodą - Gajdzik i Wacławem Majką czekali kilka godzin w nocy, z soboty na niedzielę i kolejnej, na dworcu w Przemyślu, aby powitać próbny skład.

W nocy z sobotę na niedzielę, na odcinku granica państwa - Przemyśl, przedstawiciele Ukraińskich Kolei testowali koreański pociąg Hyundai Rotem. W dużym uproszczeniu to odpowiednik jeżdżącego po Polsce Pendolino. Kolejnej nocy sprawdzany był ukraiński Tarpan, podobny skład.

Tarpan bez kłopotów przejechał polski odcinek trasy. Hyundai miał problem, konieczne było złożenie tzw. pantografów, czyli elementów łączących pociąg z linią energetyczną. Dopiero wtedy skład mógł przejechać mostem na Wiarze.

Podczas listopadowych obrad sejmowej komisji infrastruktury w Krasiczynie, Ukraińcy mówili, że widzą Przemyśl jako hub, stację przesiadkową, dla pociągów z Ukrainy.

Norbert Ziętal

Jestem dziennikarzem Gazety Codziennej "Nowiny" oraz dziennikarzem i wydawcą portali nowiny24.pl i naszemiasto.pl. Od 26 lat zarabiam na życie, opisując historie innych ludzi.


Zajmuję się szeroką tematyką, głównie związaną z Przemyślem i miejscowościami powiatu przemyskiego oraz granicą polsko-ukraińską. Moją specjalnością są tematy samorządowe, polityczne, kryminalne, różne problemy związane z funkcjonowaniem granicy polsko-ukraińskiej. Zajmuję się tematami gospodarczymi, finansowymi, turystycznymi, edukacyjnymi, mniejszości narodowych i nowych technologii.


Najbardziej lubię „odkrywać” i opowiadać historie ciekawych, szerzej nieznanych ludzi. Swoim Czytelnikom w przyjazny sposób, infografikami, przedstawiam świat różnych statystyk i liczb, ważnych w ich codziennym życiu. Data journalism (dziennikarstwo danych) jest tym, w czym czuję się najlepiej.


Prywatnie lubię podróżować, a także wspólnie z moimi dwiema córkami (10- i 13-letnią), poznawać świat kodowania, animacji i social mediów. 


 Każdą czynność można usprawnić 


TOP MOICH TEKSTÓW


Wydarzenia 


Rankingi 


Ciekawi ludzie 


Od Nowego Jorku po Moskwę


Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.