Joanna Kielas

Tysiące Pomorzan ruszyło do ZUS składać wnioski o emeryturę

Tysiące Pomorzan ruszyło do ZUS składać wnioski o emeryturę
Joanna Kielas

Takich tłumów w biurach ZUS nie było od lat. Tysiące osób chce przejść na emeryturę. Ludzie tłumaczą, że emerytura to pewny dochód, a pracować dalej i tak mogą

Zainteresowanie przejściem na emeryturę jest ogromne. Petenci gromadzą się na długo przed otwarciem sal obsługi. ZUS przyjmuje normalnie od godz. 8 rano, ale spodziewając się tłumów od września w wielu inspektoratach już od 6 rano pracownicy są na stanowiskach i obrabiają dokumenty, a wnioski zaczynają przyjmować od godziny 7.

1 września ZUS w całym Pomorskiem w sprawach emerytalno-rentowych przyjął 4272 klientów. Wraz z kolejnymi dniami ruch nie słabnie - 4 września na Pomorzu przyjęto kolejne 3971 osoby ubiegające się o emeryturę.

Czy tworzą się kolejki? Rzecznik instytucji podaje oficjalne dane - średni czas oczekiwania na obsługę w ciągu tych dwóch dni wyniósł około 9 minut. Najwięcej osób jest rano, wtedy w Wejherowie nawet trudno wejść do budynku zajmującego się emeryturami. Popołudniami sytuacja wygląda o wiele spokojniej, wczoraj po godz. 14 w Wejherowie klienci byli przyjmowani na bieżąco, bez żadnej kolejki.

Niestety, nie brakowało też „przedsiębiorczych”, którzy na tłumie przed urzędem próbowali zarobić. 1 września w Wejherowie ktoś próbował handlować numerkami, cena wynosiła podobno 20 złotych. Na szczęście czujna ochrona szybko proceder ten ukróciła.

Klienci z reguły nie narzekają na to, że trzeba odczekać w kolejce.

- Dlatego wzięłam wolne, mam cały dzień i się nie denerwuję. Tylko dlaczego teraz akurat muszą remontować schody wejściowe w budynku z działem emerytalnym? - pyta petentka z Wejherowa.

Przepisy, które przywracają wiek emerytalny 60/65 lat, zaczną obowiązywać od 1 października. Prawo do emerytury uzyskają panie w wieku między 60 a 61 lat i 4 miesiące oraz panowie w wieku między 65 a 66 lat i 4 miesiące. Ustawa określa minimalny wiek przejścia na emeryturę. Jest to prawo, a nie obowiązek.

- Decyzja zależy od oczekiwań co do wysokości świadczenia, oceny stanu zdrowia, sytuacji na rynku pracy, planów dotyczących odpoczynku po zakończeniu aktywności zawodowej - wylicza Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego. - Efektem opóźnienia emerytury o rok jest świadczenie wyższe o ok. 8 procent.

ZUS na rozpatrzenie wniosku ma 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do ustalenia uprawnień emerytalnych. Jeśli wniosek o emeryturę zostanie złożony we wrześniu lub w październiku, to emerytura będzie przyznana od 1 października 2017 r.

Eksperci zwracają uwagę, że przy składaniu wniosków emerytalnych warto zastanowić się o odłożeniu tej decyzji choćby o miesiąc.

- Trzeba pamiętać, że gdy ktoś do końca września 2017 r. skończy wiek 60/ 65 lat i w tym czasie złoży wniosek o emeryturę, to ustalimy średnie dalsze trwanie życia dla jego wieku na 1 października 2017 r. Jeśli natomiast złoży wniosek o emeryturę w październiku 2017 r., weźmiemy pod uwagę jego wiek z dnia złożenia wniosku - tłumaczy rzecznik ZUS na Pomorzu.

Co to oznacza?

- Jeśli ktoś złoży wniosek, zanim ukończy kolejny miesiąc życia, przyjmiemy średnie dalsze trwanie życia dla tego wieku, np. gdy mężczyzna skończy 65 lat 15 września 2017 r. i złoży wniosek przed 15 października, przyjmiemy 65 lat - tłumaczy Krzysztof Cieszyński. - Jeśli natomiast złoży wniosek, gdy ukończy kolejny miesiąc życia, przyjmiemy średnie dalsze trwanie życia dla wieku wyższego o miesiąc. Więc gdy mężczyzna skończy 65 lat 15 września 2017 r. i zgłosi wniosek najwcześniej 15 października 2017 r., przyjmiemy 65 lat i 1 miesiąc. Opóźnienie złożenia wniosku jest więc korzystniejsze.

Wniosek o emeryturę składamy na formularzu EMP. Wnioski można też składać elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Tą drogą można też zarezerwować wizytę, unikniemy wtedy kolejek.

Joanna Kielas

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.