Ty decyduj, jaka ma być Dolina Gęśnika!

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Ty decyduj, jaka ma być Dolina Gęśnika!

Leszek Kalinowski

Do zagospodarowania jest 11 ha w Zielonej Górze. Propozycję złóż w tę sobotę.

Przed wojną był to teren rekreacyjny. Ba, nawet z basenem, stawem, restauracjami. Co prawda, wtedy na obrzeżach miasta, a dziś - w jego środku. Chodzi o 11 ha ciągnących się od ul. Sulechowskiej do Batorego wzdłuż Gęśnika. Pomiędzy domkami przy ul. Źródlanej i blokami przy ul, Strumykowej, potem następuje zwężenie i dalej znów się poszerza do budynków przy ul. Rzeźniczaka, kościoła brata Alberta...

- Chcemy, by dla mieszkańców powstałych po obu stronach rzeczki osiedlach Dolina Gęśnika nadal była terenem ich spacerów i wypoczynku - mówi prezydent Janusz Kubicki. - Nie ma sensu jednak robić nic na siłę. To mieszkańcy niech zdecydują, jak ma wyglądać ta okolica. Stąd konsultacje, spotkania, ankiety, rozmowy... I przygotowane propozycje. W sobotę kolejny etap konsultacji - piknik, podczas którego chcemy, by mieszkańcy zagłosowali na najlepsze zadania.

Festyn „Zaparkuj rodzinę w parku” odbędzie się w godz. 16.00 - 19.00 na orliku przy ul. Źródlanej. Zaproszenie kierowane jest do wszystkich. Dorośli będą mogli wziąć udział w warsztatach, dyskutować, a dzieci - korzystać z wielu atrakcji.
- Zainteresowanie tym terenem jest duże. Na spotkanie do SP-11 przyszło wiele osób, zgłosiły one ciekawe propozycje. Do urzędu wpływały one także drogą elektroniczną - mówi radny Filip Gryko. - Uwzględniając te propozycje powstały trzy koncepcje. Zostaną zaprezentowane podczas sobotniego pikniku.

Mieszkańcy będą głosować na trzy zadania, zawarte w trzech koncepcjach

Małgorzata Horyza-Maśko, kierownik biura planowania przestrzennego, mówi, że koncepcje zostały przygotowane nieodpłatnie przez pracownika urzędu, architekta krajobrazu Agnieszkę Kochańską i architekta Pawła Gołębiowskiego.
Teraz to mieszkańcy będą oceniać, co z ich propozycji zostało zawarte w koncepcjach. Generalnie mieszkańcom chodzi o to, by teren pozostawić możliwie naturalny. Chcieliby ścieżek, oświetlenia, ławek, placu zabaw, siłowni pod chmurką. Nie chcą większych obiektów. Różne są propozycje związane z drogą. Jedni chcą jej remontu, inni - nie.

Jaka będzie Dolina Gęśnika zależy od każdego z nas. Warto więc przyjść na piknik i zabrać głos. Ten etap konsultacje społecznych przeprowadzi Fundacja Partycypacja. - Każdy będzie mógł zagłosować na trzy zadania. Może więc pojawić się nam coś zupełnie nowego, polegającego na zestawieniu różnych zadań z tych koncepcji - podkreśla Ireneusz Bochno z Fundacji Partycypacja. - Myślę, że ten etap utwierdzi mieszkańców w przekonaniu, że warto się zaangażować.

Halina Pietrowska- z wnuczką Polą - cieszy się, że okolica Gęśnika zostanie uporządkowana i będzie przyjemnie tu pospacerować.
Mariusz Kapała Halina Pietrowska- z wnuczką Polą - cieszy się, że okolica Gęśnika zostanie uporządkowana i będzie przyjemnie tu pospacerować.

A w organizację pikniku zaangażowało się także stowarzyszenie Młodzi Lokalni. - By dzieci się nie nudziły, przygotowaliśmy m.in. grę terenową po dolinie pod hasłem „Skarb skrzata Gęśniczka” - zachęca Aleksander Piskorz. - Skrzatem będzie jeden z radnych... Do gry zapraszamy dzieci w wieku powyżej 7 lat, bo trochę czasu ona potrwa. Młodszym proponujemy z Innowacyjnym Klubem Rodzica animacje, maskotki z balonami, malowanie twarzy.

W programie też występy uczniów z SP-11, wystawy prac na temat, jak wyobrażam sobie Dolinę Gęśnika, rodzinny podwieczorek...

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.