Joanna Maraszek

Tutaj stanie tablica upamiętniająca katastrofę smoleńską

Na cmentarzu jest już m.in. pomnik pamięci dawnych mieszkańców Na cmentarzu jest już m.in. pomnik pamięci dawnych mieszkańców
Joanna Maraszek

Wnioskodawcy powstania tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem mają zielone światło

Pomysłów na postawienie pamiątkowej tablicy nie brakowało. Początkowo wnioskodawcy chcieli, by umieszczono ją na pl. Słowiańskim, gdzie znajduje się pomnik „Bohaterom Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej”. Ta propozycja spotkała się z negatywną oceną mieszkańców i większości radnych.

Pojawił się także pomysł umieszczenia jej w jednym z kościołów świnoujskich, w którym jest już tablica upamiętniająca ofiary wypadku pod Grenoble, z udziałem świnoujścian.

Również ten pomysł się nie przyjął. Wtedy sprawę komentowali radni SLD, pisząc w oficjalnym stanowisku: - Rozumiejąc inicjatywę wnioskodawcy uważamy, że miejscem właściwym i temu przeznaczonym, w którym mogłaby zostać zlokalizowana taka tablica jest cmentarz komunalny lub jeden z kościołów. Przychylamy się tu do propozycji prezydenta miasta o możliwej lokalizacji tablicy pamiątkowej w kościele pw. Matki Bożej Gwiazdy Morza.

W trakcie rozmów pojawiły się także wątpliwości co do tego, kto powinien sfinansować tablicę - miasto czy wnioskodawcy. W sprawie wypracowano kompromis. Tablica powstanie, ale nie w centrum. Jasne jest także, kto poniesie koszty z tym związane.


- Z informacji, które posiadam tablica, której projekt i forma finansowania leży po stronie wnioskodawcy, ma znaleźć swoje miejsce na Cmentarzu Komunalnym w Świnoujściu, przy kamiennej tablicy upamiętniającej „Katyń 1940” - wyjaśnia Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta.

Joanna Maraszek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.