Tu trafiają ścieki z całej lewobrzeżnej części miasta [WIDEO, ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Sebastian Wołosz
Celina Wojda

Tu trafiają ścieki z całej lewobrzeżnej części miasta [WIDEO, ZDJĘCIA]

Celina Wojda

Zobaczyliśmy jak pracuje największa oczyszczalnia ścieków w naszym mieście

Dzisiaj postanowiliśmy pokazać jak pracuje oczyszczalnia ścieków na Pomorzanach. Idąc tam obawialiśmy się, że wizyta będzie niezbyt przyjemna, ze względu na zapach, ale okazało się, że się myliliśmy. Wjeżdżając na teren oczyszczalni w ogóle nie czuć żadnych nieprzyjemnych zapachów. Jest czysto, estetycznie i zielono. Oczyszczalnia ulokowana jest na obrzeżach miasta w sąsiedztwie Odry i terenów zielonych. Pierwsze wrażenie było bardzo dobre. Tylko w jednym pomieszczeniu unosił się lekko nieprzyjemny zapach. Ale zacznijmy od początku.

Do oczyszczalni na Pomorzany trafiają ścieki z całej lewobrzeżnej części miasta. Najwięcej w ciągu dnia. Największe zużycie jest w okolicach godzin 11-15 i później od godziny 18 do późnego wieczora. Najmniej w nocy między godzinami 1.30 a 6.

Ścieki przepompowywane są tutaj z czterech dużych pompowni do komory rozprężeń. Oczyszczanie odbywa się w dwóch fazach: mechanicznej i biologicznej. Na koniec otrzymywane są dwa produkty: ścieki oczyszczone i osad, który jest spalany i wykorzystywany produkcji energii.

Oczyszczanie mechaniczne

W pierwszej fazie ścieki są oczyszczane z zanieczyszczeń mechanicznych na specjalnych kratach, które wyłapują np. puszki, szmaty, plastiki itd. W oczyszczalni są dwa rodzaje krat - z większymi i drobniejszymi oczkami. Oddzielone śmieci są usuwane i wywożone na wysypisko.

Gdy ścieki przepłyną przez kraty mechaniczne wpływają do komór, które wyłapują piasek - tzw. piaskowniki. W oczyszczalni są cztery takie urządzenia. Piasek jest zgarniany przez zgrzebło, odsysany i wywożony i ponownie wykorzystany. Co ciekawe piasek z kanalizacji nie nadaje się później np. do zagęszczania ziemi, bo jego ziarenka nie mają krawędzi, są po prostu okrągłe.

W kolejnym etapie ścieki oczyszczane są z większych zanieczyszczeń organicznych za pomocą specjalnych osadników, z których później trafiją do specjalnych komór fermentacyjnych. Osadnik jest ostatnim etapem fazy mechanicznej.

Oczyszczanie biologiczne

W procesie biologicznym główną rolę odgrywają bakterie. W oczyszczalni bakterie produkowane są na miejscu w specjalnych zbiornikach. Bakterie dzielą się na takie, które „zajmują” się głównie azotem i fosforem. Żeby bakterie „zdrowo rosły” potrzebne są specjalne warunki - niektóre lubią powietrze, inne już nie i dlatego tylko niektóre komory są odpowiednio napowietrzane. Bakterie pracują w komorach biologicznych. To ogromne zbiorniki, przypominające niecki basenowe, z których ścieki razem z bakteriami przepływają do osadników wtórnych, gdzie bakterie wraz z osadem osiadają, a czyste ścieki przelewają się do koryt, skąd później kanałami już do Odry. Woda uzyskana w procesie oczyszczania ma bardzo wysoką klasę czystości. Zanim jednak trafi do rzeki jest oczywiście przebadana.

Własna produkcja energii i gazu

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom oczyszczalnia może wykorzystać odpady biologiczne. W specjalnych komorach następuje fermentacja odpadów, a później ich spalanie. W efekcie w oczyszczalni produkowany jest gaz np. do ogrzewania wody i budynków administracyjnych oraz energia elektryczna. Energii elektrycznej jest tyle, że wystarcza na 50 proc. zapotrzebowania oczyszczalni. a

Celina Wojda

Życie w mieście, aktywność społeczna i sportowa, zdrowie, pomoc potrzebującym i działalność na rzecz innych - na takie tematy piszę najczęściej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.