Trzy filary miłosierdzia według kardynała Stanisława Dziwisza

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
ks. Robert Nęcek

Trzy filary miłosierdzia według kardynała Stanisława Dziwisza

ks. Robert Nęcek

Interesująca jest koncepcja miłosierdzia w nauczaniu byłego metropolity krakowskiego. Opiera się na trzech filarach z Krakowa: św. Bracie Albercie, św. Siostrze Faustynie i św. Janie Pawle II. Jest to droga dążąca do wyzwolenia u ludzi nadziei.

W słowie na 62. Tydzień Miłosierdzia metropolita krakowski napisał, że „niczym zakaźna choroba szerzy się dziś brak nadziei, dlatego z troską pytamy, jak i co może przywrócić nadzieję?”. Odpowiadając na postawione przez siebie pytanie podkreślił, że „na pewno nie sama pomoc materialna, która czasem upokarza, albo jeszcze gorzej - uczy żyć ponad możliwości i domaga się od innych nienależnej mu pomocy, niszcząc przez to swoją godność. Prawdziwą nadzieję przywrócić może tylko współczująca obecność i pomoc ofiarowana z miłości”.

W imię pomocy ofiarowanej z miłości działał w Krakowie św. Brat Albert, który nie tyle zasłynął z malarskiego pędzla, ile z otwartego serca na potrzeby biednych i odrzuconych w mieście.

Św. Albert przywracał im człowieczeństwo i ukazywał królewskiemu miastu, w jaki sposób dążyć na szczyty solidarności z ubogimi. Z tej racji, aby być miłosiernym - według Kardynała - nie potrzeba wielkich pieniędzy, wystarczy otwarte serce i otwarte dłonie.

Drugim filarem jest św. Siostra Faustyna. Za jej pośrednictwem Bóg ogłosił całemu światu miłosierdzie jako odpowiedź na grzech. Kardynał Dziwisz podkreślał, że słowa „Jezu, ufam Tobie!” są wyrazem nie tylko zaufania, ale nade wszystko budzenia nadziei i przebaczającej miłości.

To właśnie św. Faustyna napisała w swoim „Dzienniczku”, aby dobry Bóg dał jej miłosierne oczy, miłosierne uszy, miłosierny język, miłosierne nogi, miłosierne ręce i miłosierne serce.

Natomiast św. Jan Paweł II był promotorem kultu Bożego Miłosierdzia jeszcze jako biskup krakowski.

To właśnie święty papież napisał słynną encyklikę o Bożym Miłosierdziu, zawierając w niej całość przesłania do współczesnego człowieka. Ten sam papież podczas kanonizacji św. Siostry Faustyny w 2000 roku ogłosił II Niedzielę Wielkanocną Świętem Miłosierdzia dla całego Kościoła, a 17 sierpnia 2002 roku w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie- Łagiewni-kach Bożemu Miłosierdziu zawierzył cały świat. Kardynał Dziwisz dodał, że rolę św. Jana Pawła II w głoszeniu prawdy o miłosierdziu podkreślił również Ojciec Święty Franciszek w bulli ogłaszającej Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia, który przeżywaliśmy w 2016 roku.

Autor w latach 2005-2016 był rzecznikiem archidiecezji krakowskiej i bliskim współpracownikiem kard. stanisłąwa Dziwisza. Dziś kieruje Katedrą Edukacji Medialnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II

ks. Robert Nęcek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.