Tramwaj zwany pożądaniem. Pesy i Hyundaia. Patriotyzm kontra biznes

Czytaj dalej
Fot. Pesa
Agnieszka Domka-Rybka

Tramwaj zwany pożądaniem. Pesy i Hyundaia. Patriotyzm kontra biznes

Agnieszka Domka-Rybka

Pesa nigdy nie mogła narzekać na brak zainteresowania. Teraz oliwy do ognia dolał jej przegrany przetarg na dostawę 213 tramwajów dla Warszawy. Porażka oburzyła polityków PiS.

Wygrał koreański Hyundai Rotem. Nie ma większego doświadczenia akurat w produkcji tramwajów, ale zaproponował cenę o prawie 500 milionów złotych niższą od Pesy. Bydgoska firma uznała tę kwotę za „rażąco niską”. Odwołała się do KIO.

Hyundai zaproponował 1,825 mld zł netto, a Pesa - 2,305 mld zł. Pokonał Pesę i Stadlera, bo tylko jego oferta zmieściła się w budżecie stołecznej spółki. Zdobył też więcej punktów, jeśli chodzi o parametry techniczne.

Co o przetargu na tramwaje dla Warszawy mówią przedstawiciele Pesy i Hyundaia? Jak sprawę chcą wyjaśniać lokalni politycy PiS? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 92% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.