Toruńska Orkiestra Symfoniczna po zmianie dyrekcji. Co proponuje słuchaczom?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers

Toruńska Orkiestra Symfoniczna po zmianie dyrekcji. Co proponuje słuchaczom?

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers

- Na przygotowanie programu na ten sezon mieliśmy tydzień. Nowy szef artystyczny decyzję o podjęciu się tej funkcji musiał podjąć jeszcze szybciej – przyznaje Przemysław Kempiński pełniący obowiązki dyrektora Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. - Oczywiście, część wydarzeń mieliśmy zakontraktowanych wcześniej, z częścią zaproszonych artystów rozmawialiśmy od dłuższego czasu - i ja, i dyr. Marek Czekała.

Przypomnijmy: z końcem sierpnia zakończył się trzyletni kontrakt Marka Czekały na stanowisku szefa TOS i Mariusza Smolija jako dyrektora artystycznego. Współpracy nie przedłużono, konkurs wyłaniający następców, z uwagi na zmianę przepisów, został ogłoszony dopiero teraz. Szefowanie orkiestrze władze miasta powierzyły na rok dotychczasowemu kierownikowi działu organizacji koncertów TOS Przemysławowi Kempińskiemu. Dyrektorem artystycznym będzie znany toruńskiej publiczności i, jak podkreśla dyr. Kempiński, ceniony przez muzyków orkiestry za kompetencje, litewski dyrygent Dainius Pavilionis.

Od „Halki” do Hendriksa

To ma być sezon różnorodności. Nie zabraknie znanych nazwisk. W programie pozostaną koncerty dla dzieci, pojawi się specjalna oferta dla seniorów.

- Nasza nowa propozycja to muzyczne spotkania z seniorami pod hasłem „Muzykoterapia”. Na pierwsze z nich zapraszamy już we wrześniu – mówi Przemysław Kempiński

Solistami toruńskich koncertów w tym sezonie będą m.in. świetny młody pianista Krzysztof Książek, wybitny akordeonista Klaudiusz Baran, znany gitarzysta Krzysztof Pełech i jedyny polski skrzypek dysponujący stradivariusem Janusz Wawrowski. Wśród propozycji jest „Halka” filmowo”, czyli koncertowa wersja dzieła Stanisława Moniuszki z jednoczesną projekcją przedwojennego niemego filmu na podstawie tej opery. Bilety już są rozchwytywane. Będzie też muzyka filmowa, jazzowa i rozrywkowa w wersji symfonicznej – TOS zagra utwory Krzysztofa Komedy, Jimiego Hendriksa, Grzegorza Ciechowskiego. Nie zabraknie koncertów dedykowanych paniom z okazji Dnia Kobiet i Dnia Matki czy zakochanym w walentynki. Będzie tradycyjna gala noworoczna. W drugiej połowie sezonu z okazji Roku Beethovenowskiego usłyszymy dużo muzyki twórcy „Ody do radości”.

Pozostało jeszcze 40% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.