Toruń coraz częściej pojawia się na kartkach powieści. Ostatnio stał się częścią "Żałobnicy" Roberta Małeckiego

Czytaj dalej
Fot. brak
Paulina Błaszkiewicz

Toruń coraz częściej pojawia się na kartkach powieści. Ostatnio stał się częścią "Żałobnicy" Roberta Małeckiego

Paulina Błaszkiewicz

Robert Małecki, a wcześniej Marcel Woźniak i Aneta Jadowska to autorzy, którzy akcję swoich powieści umieścili w Toruniu. Okazuje się, że miasto jest ciekawe nie tylko dla filmowców, ale także pisarzy.

Kilka lat temu byliśmy planem filmowym dla filmu Janusza Majewskiego "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy", czy serialu "Lekarze", gdzie w centrum targowym "Park" mieścił się szpital, a główni bohaterowie często biegali po Bulwarze Filadelfijskim, czy spotykali się w kawiarni "Róże i Zen". Nie tylko dla filmowców jesteśmy atrakcyjnym miastem, o czym można przekonać się czytając chociażby najnowszą powieść Roberta Małeckiego "Żałobnica". Na kartach tej powieści znajdziemy chociażby Plac Teatralny, na którym spotykają się główna bohaterka i pani komisarz. Co ciekawe, w książce występują też "Nowości", które są źródłem informacji o tym, co dzieje się w mieście.


Robert Małecki ostatnio akcję swoich powieści umieszczał w mrocznej Chełmży, teraz wraca do Torunia. Wcześniej, w trylogii złożonej z: "Najgorsze dopiero nadejdzie", "Porzuć swój strach" i "Koszmary zasną ostatnie" mogliśmy śledzić losy dziennikarza Marka Benera, który rozwikłuje kryminalne zagadki przemierzając zakątki naszego miasta.

Z kolei kilka lat temu Marcel Woźniak stworzył trylogię kryminalną z Toruniem w tle: „Powtórka”, „Mgnienie” oraz „Otchłań”. Czytelnik poznaje świat Leona Brodzkiego oraz miasto, które jest mapą zbrodni - podróżujemy przez Bydgoskie, Chełmińskie czy Dębówkę.

Torunia w swoich książkach nie pominęła też Aneta Jadowska, która stworzyła w naszym mieście miejsce zdarzeń niesamowitych. W jednej z książek pojawia się m.in. Pałac Dąmbskich, w którym mieści się Impresaryjny Teatr Muzyczny.

Poszczególne sceny obsadzam w miejscach, które znam lepiej, w których kiedyś mieszkałam, bywałam, mam ich mapy wpisane w głowę. Nie przypadkiem nic się, o ile pamiętam, nie działo w seriach na Rubinkowie, bo to synonim mojej toruńskiej białej plamy na mapie. Są rewiry, które po prostu lubię bardziej i lepiej się tam czuję. Uwielbiam Bydgoskie, Rudak, Podgórz, więc statystycznie jest większa szansa, że to gdzieś tam wyślę moich bohaterów - mówiła Aneta Jadowska w jednym z wywiadów.

Do zupełnie innego świata w Toruniu zaprasza Czytelników Anna Karpińska, autorka powieści "Księgarnia pod Flisakiem. Odnajdę Cię”. Tytułowa księgarnia mieści się na ulicy Kopernika, ale akcja toczy się w całym mieście m.in. na Bydgoskim Przedmieściu, które w ocenie autorki jest najładniejszą dzielnicą Torunia.

Kiedyś tam mieszkałam i chciałam w książce oddać jej klimat. Starałam się po prostu wybierać miejsca ładne i bliskie sercu - mówiła Anna Karpińska w wywiadzie promującym książkę.

Paulina Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.