To koniec Osady Słowiańskiej w Stobiernej w gminie Dębica. Ale... będzie nowy gród w innym miejscu. Największy taki w Europie!

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Beata Terczyńska

To koniec Osady Słowiańskiej w Stobiernej w gminie Dębica. Ale... będzie nowy gród w innym miejscu. Największy taki w Europie!

Beata Terczyńska

Po prawie 9 latach opuszczam Osadę Słowiańską w Stobiernej - taką wiadomością zszokował Piotr "Ziemowit" Kamiński, szef Stowarzyszenia Słowian Doliny Wisłoki - Palana Gera. Powód? Problemy finansowe z powodu epidemii, ale i rozczarowanie ze współpracy z gminą. Są też dobre wieści. Nowy gród powstanie w gminie Pilzno i ma być największym w Europie!

Osada Słowiańska w Stobiernej w gm. Dębica była jedną z największych atrakcji turystycznych Podkarpacia. Piotr "Ziemowit" Kamiński prowadził ją od 2012 r.

- Nie spodziewałem się, że po tym, jak od zera z braćmi i siostrami Słowianami stworzyliśmy to miejsce, wyposażyliśmy, wypromowaliśmy, tak zakończy się współpraca. Mówię to z dużym bólem. To, do czego doszło w ostatnich miesiącach, przeszło moje najczarniejsze oczekiwania

- mówi Piotr w filmie, który zamieścił na kanale YouTube.

Przypomina, że w marcu przez pandemię zamarła turystyka. Ich też dotknął kryzys.

- Wynikało to stąd, że głównie świadczyliśmy usługi dla szkół, a te przestały przyjeżdżać. Przychody spadły praktycznie do zera. Widząc co się dzieje, w maju napisałem list do wójta z prośbą o obniżenie czynszu dzierżawnego. Dostałem negatywną odpowiedź - opowiada.

W czerwcu chciał więc wypowiedzieć umowę. - W efekcie doszło do spotkania, podczas którego wójt obiecał pomoc jesienią.
Wycofał więc wypowiedzenie dzierżawy.

- W wakacje, gdy w telewizji powiedziano, że nie ma pandemii, ludzie przyjeżdżali. Gdy powiedziano, że jest - przestali. Tak czy inaczej, sezon był kiepski. Przyszła jesień. Zacząłem się domagać realizacji obietnicy, ale nic z tego. 28 grudnia przyszło uprzejme pismo z gminy, że w związku z tym, iż nie płacimy czynszu, wypowiadają nam umowę. I oczywiście, gmina jak najbardziej miała prawo to zrobić. Tylko po co było to obiecywanie pomocy? Mogliśmy podziękować wcześniej i nie robić sobie kosztów

- mówi Piotr "Ziemowit" Kamiński.

Nowa osada ma powstać koło Pilzna

Chcieliśmy w piątek porozmawiać ze Stanisławem Rokoszem, wójtem gminy Dębica, i zapytać m.in. jakie ma plany tego miejsca, ale był zajęty. W poniedziałek ma z nami rozmawiać zastępca.

- Bardzo dobrze znam Osadę Słowiańską w Stobiernej. W 2012 r. organizowaliśmy tam wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki - przypomina Jarosław Reczek, były prezes Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, były dyrektor departamentu promocji i turystyki UMWP. - Mimo dyskusji na temat zgodności historycznej niektórych elementów uważam, że obiekt ten dobrze pełnił funkcję inspirującą do zainteresowania historią i tradycją regionu. W moim przekonaniu powinniśmy w ogóle wrócić do koncepcji szlaku dawnego osadnictwa słowiańskiego w dolinie Wisłoki, bo takich miejsc jest w okolicy kilka. Byłby to przeciekawy produkt turystyczny w tej części regionu.

"Ziemowit" zdradza, że wiosną planują rozpoczęcie budowy nowego grodu. Nad Jeziorem Strzegocickim k. Pilzna.

- Mamy już podpisaną umowę z burmistrzem w sprawie dzierżawy. Staramy się o pozwolenie na budowę. Nie chcę zapeszać, ale chcemy tu stworzyć największy tego typu obiekt w Europie.

- tłumaczy.

Budowa podzielona będzie na etapy i potrwa ok. 10 lat. Pierwszy - do wakacji. Do zagospodarowania jest aż 7 ha.

Beata Terczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.