To już pewne: Gorzów rozbuduje tramwajową sieć

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

To już pewne: Gorzów rozbuduje tramwajową sieć

Tomasz Rusek

Na pewno nie będzie linii do szpitala. Uwaga! Będzie za to linia przez całe osiedle Górczyn. Po dwóch latach dyskusji znamy ostateczne plany rozbudowy komunikacji tramwajowej.

Skąd ta pewność, że to już ostateczna wersja komunikacyjnej rewolucji? Już wyjaśniamy. Magistrat sam ujawnił, co zamierza, ponieważ… szuka fachowca, który przygotuje dokumentację potrzebną do zdobycia tzw. decyzji środowiskowej (by się o nią starać, trzeba wprost napisać, co i gdzie chce się budować). A ta decyzja jest niezbędna, by miasto dostało dofinansowanie do rozbudowy sieci komunikacyjnej.
Mówiąc wprost: miasto ujawniło plany i wyłożyło karty na stół, bo musiało to zrobić, móc się starać o pieniądze z Unii Europejskiej. My w te karty wczoraj zajrzeliśmy.

Jaki będzie przebieg

Jak wynika z dokumentów, urzędnicy chcą ułożyć dokładnie 4 tys. 327 metrów nowych tras (licząc w obie strony będzie to więc w sumie dwa razy więcej torowiska, bo wszystkie nowe linie mają być podwójne).
Pierwszy kawałek torów ma być ułożony od torowiska na skrzyżowaniu przy sądzie na Mieszka I. Będzie poprowadzony al. Odrodzenia pod górę, aż do ronda Piłsudskiego. Dokładnie do tego samego miejsca – przez Park Kopernika między jezdniami - zostanie podciągnięte torowisko od ronda Ofiar Katynia (skrzyżowanie Walczaka/Pomorska). Od ronda Piłsudskiego tory będą szły ul. Piłsudskiego prosto, aż do ronda Górczyńskiego. Tam tramwaj skręci w prawo w Górczyńską i na rondzie przy Tesco skręci w lewo w ul. Okulickiego. Dalej torowisko zostanie poprowadzone przy Watralu (i przy nowym kawałku drogi), potem przetnie ul. Szarych Szeregów i skończy się w okolicy ogrodów działkowych (dziś w tym miejscu bywa organizowany osiedlowy ryneczek).

O to chodziło

Paweł Kamyszek, szef klubu miłośników komunikacji, chwali planowane rozwiązania: - Rewelacja! Moja wymarzona wersja. Linia na Górczyn jest niezwykle potrzebna, a zakończenie jej w okolicy Szarych Szeregów jest świetnym rozwiązaniem.
Zwraca uwagę, że problemem trasy na Górczyn - wyłącznie z przejazdem przez park Kopernika - byłby jednotorowy odcinek na ul. Pomorskiej. Stałby się wąskim gardłem. – Dodatkowy łącznik z torowiskiem na Mieszka I - poprzez al. Odrodzenia - daje nam nowe szanse. Po pierwsze: powstanie skrót na Piaski. Po drugie: łącznik w al. Odrodzenia odciąży Pomorską. Tramwaj z Górczyna będzie mógł jechać do centrum w lewo, czyli po staremu, i w prawo, czyli przez Mieszka I - wyjaśnia Kamyszek.
Zapytaliśmy pasażerów o przebieg nowych tras. Najwięcej było pochwał. – Podoba mi się ten skrót na Piaski. No i trasa wzdłuż ul. Piłsudskiego. Dziś autobusy są tutaj zatłoczone – mówił Robert Leśnik. Katarzynie (nie chciała podać nazwiska) i Marcie Groteckiej przypadła do gustu pętla na dalekim Górczynie. - Tam teraz rośnie blok za blokiem. Będzie miał kto jeździć - powiedziały.

Minusy? Decyzja, by łącznik Pomorska - Piłsudskiego puścić przez park. Pasażerowie wskazywali, że lepszy byłby wzdłuż ul. Czereśniowej. Jednak droga tramwajowa przez park będzie łatwiejsza w zaprojektowaniu i wykonaniu - pomiędzy jezdniami jest tu szeroki pas zieleni.

Nie tylko torowiska

A Poza budową tras wielka komunikacyjna inwestycja (wartości około 200 mln zł) ma składać się jeszcze z:
remontów wszystkich pozostałych torowisk (z ul. Dworcową włącznie)

Dokumentacja związana z uzyskaniem decyzji środowiskowych (to na jej potrzeby miasto opisało swoje plany inwestycyjne) ma być gotowa w połowie przyszłego roku.

W nowej koncepcji nie ma mowy o olbrzymim punkcie przesiadkowym stworzonym na terenie zajezdni autobusów przy dworcu PKS. Poprzednie władze miasta porozumiał y się już w tej sprawie z PKS-em, ale pomysł wypadł z planu realizacji po tym, jak okazało się, że na komunikacyjną rewolucję będzie ostatecznie nie 400, ale około 200 mln zł.

Nie ma szans

Z pierwotnego planu rozbudowy wypadła też linia do szpitala wojewódzkiego przy ul. Dekerta. Jej zasadność kwestionowaliśmy już dwa lata temu - miasto zasadziło bowiem na pasie zieleni wzdłuż ul. Czartoryskiego drzewa i z rządową pomocą przed rokiem wyremontowało ul. Dekerta - bo... i tak nie było na niej miejsca na torowisko

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.