Ten nasz drogi 2017 rok. Odchudzi nam portfele

Czytaj dalej
Fot. Pixabay.com
Dariusz Chajewski

Ten nasz drogi 2017 rok. Odchudzi nam portfele

Dariusz Chajewski

Rozpoczynający się rok nie będzie lekki dla portfeli. Więcej zapłacimy za prąd, benzynę, gaz i wodę. Jak mówią ekonomiści to, co rząd dał, teraz zabierze.

Zaczniemy się jeszcze poważniej zastanawiać odkręcając kurek z wodą. Od dziś opłata za metr sześcienny wody powinna wzrosnąć o 15 groszy. Podwyżka miała wynikać z planowanego wdrożenia do polskiego prawa przepisów unijnych, które mówią o tzw. zwrocie kosztów usług wodnych. To oznacza, że przeciętny Polak zapłaci o 1 zł miesięcznie więcej. Dla czteroosobowej rodziny roczny koszt zużycia wody wzrośnie o 48 zł. Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie (IGWP) obliczyła jednak, że po wejściu w życie nowego Prawa wodnego roczne wydatki czteroosobowej rodziny wzrosną rocznie o 80-88 zł. Jednak ostateczna wysokość nowych opłat za wodę zależeć będzie od samorządów i lokalnych wodociągów. Czarnowidze mówią nawet o 25 proc. podwyżce.

Piszemy „prawdopodobnie”, gdyż zmiany związane są z ustawą Prawo Wodne przygotowywaną przez ministerstwo środowiska. Jednak po pierwsze prawo wodne nie wchodzi dzisiaj w życie - tak jak było to zapowiadane - a po drugie premier Beata Szydło wydała decyzję, że w 2017 roku nie będzie tych podwyżek. Jednak czy tak będzie?

Zerknijmy na kolejne rachunki. Tym razem za gaz. Od 1 stycznia rachunki za gaz wzrosną zapewne o ponad 12 procent. Wchodzi w życie nowa taryfa. Wyższe ceny maja obowiązywać przez trzy miesiące, ale, jak uczy doświadczenie, po tym terminie zostaną utrzymane lub wręcz podniesione.

Czytaj więcej 2 stycznia grudnia w papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej" oraz w serwisie plus.gazetalubuska.pl

Przeczytaj też: Horoskop na 2017 rok. Sprawdź, co cię czeka!

Dariusz Chajewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.