Tak bierz leki, żeby nie zaszkodziły, a wyszły ci na na pewno na zdrowie

Czytaj dalej
Katarzyna Piojda

Tak bierz leki, żeby nie zaszkodziły, a wyszły ci na na pewno na zdrowie

Katarzyna Piojda

Brać właściwe leki to jedna sprawa. Druga, to właściwie je brać. Wyjaśniamy, jakie lekarstwa nie lubią nawzajem swojego towarzystwa, jak działają zioła i suplementy diety.

„Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu”. Tę formułkę znamy z reklamy. Tyle, że nie każdy robi tak, jak w reklamie radzą. Potem tabletki, syropy czy mikstury, zamiast pomóc, szkodzą.

Co 3. Polak po 65. roku życia przyjmuje co najmniej pięć leków dziennie. Niektórzy wciąż popełniają błędy. Dotyczy to i seniorów, i młodszych ludzi. Tabletki, syropy i inne leki zadziałają skutecznie, gdy są odpowiednio aplikowane.

Popij lekarstwo

Leki powinny być popijane wodą. Popijanie ich sokami owocowymi, zwłaszcza z cytrusów czy aronii, odpada. Po mleko też nie warto sięgać, biorąc tabletkę. Ono, jak soki, utrudniają wchłanianie substancji leczniczych i mogą obniżać ich skuteczność.
Popijanie lekarstw herbatą nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ utrudnia wchłanianie leku. Kawa z kolei przede wszystkim zawiera kofeinę, która nie jest neutralna w reakcji z lekarstwami.
Wybierajmy wodę, ale nie mineralną, i nie tę gazowaną. Napoje gazowane mogą zmniejszyć działanie przeciwbakteryjne większości leków.

Stała pora przyjmowania leków gwarantuje ich skuteczność działania. Wielu popełnia błąd: jeżeli zapomną wziąć tabletkę, to gdy nadejdzie pora na drugą, biorą obie. Myślą, że w ten sposób nadrobią przyjęcie pominiętej dawki.

Nie gryź leków!

Kapsułki i drażetki powinny być przyjmowane w całości. Nie wolno ich kruszyć, rozgryzać i dzielić - chyba, że mają tzw. kreskę podziału (ta informacja zawarta jest w ulotce). Specjalnie są zbudowane tak, żeby nie rozpuścić się w ustach. Substancja lecznicza uwolniłaby się za szybko z uszkodzonej tabletki i mogłyby pojawić się niepożądane objawy. Niektóre rozgryzione leki przestają przez to w ogóle działać.

Interakcje oznaczają zmiany w działaniu leku, spowodowane jednoczesnym przyjęciem innego leku. Niekiedy prowadzą do zmiany właściwości tych substancji i nieprawidłowego oddziaływania na organizm. Leki, które nawzajem nie znoszą swojego towarzystwa, zwiększają prawdopodobieństwo wywołania skutków ubocznych. Im więcej leków przyjmujemy jednocześnie, tym większe ryzyko wystąpienia interakcji.

Przykładowo: ibuprofen i kwas acetylosalicylowy. Ten pierwszy osłabia efekt działania drugiego. Węgiel aktywowany utrudnia wchłanianie innych leków. Kto przyjmuje równocześnie leki na nadciśnienie, tarczycę, jeszcze suplementy i witaminy, temu taka mieszanka może zaszkodzić. Antybiotyki i tabletki antykoncepcyjne też nie idą w parze, wszak zmniejsza się skuteczność antykoncepcji.

Zioła lecznicze

Niektórzy traktują zioła po macoszemu. Tymczasem one naprawdę wykazują właściwości lecznicze. Nie sprawią, że uchronią przed nowotworem, zawałem i udarem, ale sprawią, że ryzyko wystąpienia wielu chorób zostanie ograniczone.
Zioła zazwyczaj przyjmujemy w postaci herbatek. Taką herbatkę powinno się parzyć co najmniej 10 minut, dopiero potem wypić. Inni wolą parzyć tak długo, aż wystygnie i dopiero zacząć pić.

Ziółka stosuje się z reguły dłużej niż standardowe lekarstwa, ponieważ zioła łagodniej działają. Wielu ludzi stosuje zioła jeszcze długo po tym, jak poczują się lepiej, żeby dolegliwości nie powróciły krótko po zakończeniu kuracji.
Nie tylko herbatki ziołowe są popularne. Ziarna, zmielone na proszek i kapsułki ziołowe też mają zwolenników.

Suplementy diety

Słowo znane, ale nie każdy wie, co oznacza. Suplement diety to produkt spożywczy, mający uzupełnić (czytaj: poprawić) dietę człowieka. Mają wpłynąć na lepsze samopoczucie, kondycję skóry, włosów i paznokci, odchudzanie, odporność i wzmocnienie organizmu, zdrowy sen, koncentrację. Jedne są przeznaczone do sezonowego stosowania (choćby jesienią i zimą), inne - niemal przez cały rok.

Suplementy zawierają głównie witaminy i minerały, makro- i mikroelementy. Są w nich też wyciągi roślinne albo tłuszcze, więc wszystko to, co wzbogaca dietę w substancje, brakuje organizmowi do prawidłowego funkcjonowania.

W ten piątek (21 stycznia 2022) do gazety dołączymy „Kopertę zdrowia”. W formularzu warto podać informacje, które mogą okazać się potrzebne ratownikom, w razie Waszego wypadku lub zasłabnięcia. Informacje o przyjmowanych lekach też dobrze tu umieścić.

Katarzyna Piojda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.