Szyszko skarży za Lux Veritatis

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński
Szymon [email protected]

Szyszko skarży za Lux Veritatis

Szymon [email protected]

Resort ochrony środowiska składa do prokuratury doniesienia na poprzedni zarząd NFOŚ za zerwanie umowy z Fundacją „Lux Veritatis”.

Składamy zawiadomienie do prokuratury przeciwko ówczesnemu zarządowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w sprawie narażenia Skarbu Państwa na realne straty finansowe poprzez nieuzasadnione zerwanie umowy z Fundacją „Lux Veritatis” - poinformował minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Odniósł się w ten sposób do przekazania fundacji ojca Tadeusza Rydzyka ponad 20 mln zł na badania geotermalne.

- Gdyby nie zawarcie sądowej ugody z Fundacją „Lux Veritatis”, która opiewa na 26 490 mln zł, zasądzona kwota wahałaby się w granicach 40 mln zł. Same koszty sądowe to 10 mln zł. Dzienne odsetki w tej sprawie wynoszą około 3 tys. zł. W ten sposób, zawierając w sądzie ugodę, udało nam się zaoszczędzić publiczne środki - przekonywał Szyszko.

Fundacja „Lux Veritatis” pozyskała środki na badania geotermalne w 2007 r. Umowa została zerwana przez fundusz w 2008 r., przyczyniając się tym samym - jak twierdzi minister - do poniesienia realnych strat przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Autor: Szymon Szadkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.