Szef MSZ gra na zwłokę. Chce by Komisja Wenecka opóźniła opinię [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Cliff Owen
Maciej [email protected]

Szef MSZ gra na zwłokę. Chce by Komisja Wenecka opóźniła opinię [wideo]

Maciej [email protected]

„Ciągłe powtarzanie bezpodstawnych twierdzeń nie służy dialogowi” - napisał Witold Waszczykowski w liście do Fransa Timmermansa.

W środę szef resortu wysłał list do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, w którym odpiera jego zarzuty dotyczące działań polskiego rządu w sprawie trybunału. „Ciągłe powtarzanie w korespondencji bezpodstawnych twierdzeń nie służy dialogowi” - napisał Waszczykowski. To ciąg dalszy zamieszania wokół TK. Wcześniej Waszczykowski skarżył się na przeciek projektu opinii Komisji Weneckiej. „Gazeta Wyborcza” opublikowała projekt opinii Komisji Weneckiej dzień po tym, jak trafił on na jego biurko.

Minister zaznaczał, że dokument powinien pozostać poufny do momentu przyjęcia tekstu ostatecznego. Zdaniem szefa resortu mająca niekorzystny i stronniczy charakter prasowa publikacja wpłynie na końcową decyzję Komisji Weneckiej. Miała ona zapaść na najbliższym posiedzeniu gremium 11 marca, jednak MSZ wnioskuje o przełożenie tego na czerwiec.


Trzaskowski: - Waszczykowski stawia nasz kraj w roli państwa, które jest nieprofesjonalne i nie zna się na dyplomacji.
TVN24/x-news

„Z najwyższą troską zwracam Pana uwagę na niefortunne zdarzenie, które miało miejsce w ramach współpracy pomiędzy Rządem RP a Komisją Wenecką Rady Europy” - napisał szef MSZ w oficjalnym piśmie wystosowanym do sekretarza generalnego Rady Europy Thorbjoerna Jaglanda. Do mającego tajny charakter projektu opinii Komisji Weneckiej na temat zmian ustawowych dotyczących Trybunału Konstytucyjnego dotarła „Gazeta Wyborcza”, sugerując, że komisarze wydali jednoznacznie niekorzystny osąd dla rządu. Minister wytykał brak reakcji Komisji na przeciek i „wykorzystywanie go do celów politycznych” przez medium „dobrze znane ze swego agresywnego nastawienia do rządu RP”. Waszczykowski ostrzegał, że może to popsuć relacje między Polska a Radą Europy.

W oficjalnej odpowiedzi Jagland określił przeciek jako niefortunny, namawiając jednocześnie, by poczekać na oficjalne stanowisko gremium. W projekcie opinii Komisja Wenecka wezwała do poszanowania instytucji i orzeczeń TK, wskazując, że dopóki nie działa on prawidłowo, zagrożone są demokracja i rządy prawa.

Maciej Deja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.