Szczecin: Zbliża się lato, więc czas wybrać się na plażę. Którą wybrać?

Czytaj dalej
Celina Wojda

Szczecin: Zbliża się lato, więc czas wybrać się na plażę. Którą wybrać?

Celina Wojda

Można już korzystać z Arkonki, a za dwa tygodnie czynne będą pozostałe plaże. Póki co kąpieliska zostały tylko odnowione, za rok będziemy mieć już piękne, nowe obiekty.

W Szczecinie możemy korzystać z czterech miejskich kąpielisk: Arkonki, Głębokiego, Dziewokli-cza i Dąbia. Kąpieliska (Dąbie, Dziewoklicz i Głębokie) startują - jak co roku - 15 czerwca. A sezon potrwa na nich do niedzieli 3 września.

Przygotowania do sezonu

Chociaż plażowicze i ratownicy pojawią się na plażach dopiero za dwa tygodnie, to przygotowania do sezonu trwały już od dawna.

- Przed sezonem prowadzone były pracę polegające na: przeprowadzeniu przeglądów urządzeń sanitarnych oraz zabawowych, naprawach w nawierzchni chodników i obrzeży, pielęgnacji zieleni. Dowiedziono czysty piasek, na wszystkich kąpieliskach zamontowany jest już monitoring - wylicza Tomasz Klek z urzędu miasta.

Odmalowano również elementy małej architektury, oczywiście te, które tego wymagały.

- Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia przebudowy kąpielisk w Dąbiu i na Dziewokliczu. W tym drugim miejscu porządkowany jest teren, co umożliwi szybsze rozpoczęcie prac - dodaje Tomasz Klek.

Z kolei na Arkonce, zgodnie z obietnicą, przybyło mnóstwo zieleni. Posadzone zostały drzewa, krzewy, kwiaty. W pobliżu magnolii znalazło się sześć nowych klonów. Wyznaczają one skrócone wejście prowadzące do basenów. Utworzona została również rabata z kolejnymi drzewami: wiśniami czy modrzewiami oraz mnóstwem krzewów.

Bilety

Wstęp na miejskie kąpieliska jest płatny. Ceny biletów w porównaniu do poprzednich sezonów pozostają bez zmian.

Dzieci do 6. roku życia na kąpieliska Dąbie, Dziewoklicz i Głębokie wchodzą za darmo, podobnie jak osoby niepełnosprawne w znacznym stopniu - wraz z jednym opiekunem. Młodzież do 16. roku życia płaci 1 zł. Pozostali uczniowie, studenci do 26 roku życia, emeryci i renciści 2 zł. Bilet normalny kosztuje 5 złotych.

Można już na Arkonkę

W czwartek wystartował sezon kąpieliskowy na Arkonce. To jedno z najbardziej popularnych kąpielisk w naszym mieście. W poprzednim sezonie obiekt odwiedziło 130 tys. osób. Sezon kąpielowy na Arkonce potrwa do 3 września.

- W przypadku wysokich temperatur przedłużony będzie o kolejne dwa tygodnie - informuje Klek.

Podobnie jak na pozostałych plażąch ceny biletów pozostaną bez zmian: dzieci do 6. roku życia na teren kompleksu wejdą bezpłatnie. Dzieci od 6 do 13 roku życia zapłacą złotówkę. Bilet ulgowy dla dzieci powyżej 13 roku życia kosztuje 5 złotych, również dla studentów, emerytów czy rencistów. Bilet normalny to kwota 10 złotych.

- Na gości czeka sporo nowości. Od tego sezonu będą mogli pograć na łonie natury w szachy oraz tenisa stołowego - zachęca Tomasz Klek.

Stoły do tenisa ustawione zostały w pobliżu placu zabaw, stoły do szachów natomiast przy siłowni pod chmurką. Dla zwiększenia komfortu zabawy podłoże pod stołami do szachów zostanie utwardzone kostką brukową. Co ważne, od początku sezonu, czyli od 1 czerwca na Arkonce, działają 4 kasy. Trzy normalne , w tym jedna pierwszeństwa dla osób niepełnosprawnych, rodziców z wózkami, rowerzystów, znajdują się przy wejściu głównym.

- Czwarta, działająca w godzinach największego „oblężenia” Arkonki, uruchamiana będzie na parkingu - przy bramie. Ustawiony jest tam już punkt kasowy - dodaje Klek.

Pięknie będzie za rok

W tym roku po raz ostatni będziemy korzystać ze starych i niezbyt ładnych plaż na miejskich kąpieliskach.

Dopiero po wakacjach pełną parą ruszą prace związane z modernizacją kąpielisk w Dąbiu i na Dziewokliczu. Te dwa obiekty wymagają natychmiastowej renowacji. Przebudowa plaż w pierwszym etapie będzie kosztować 10 mln zł. Docelowo kąpieliska całkowicie zmienią swoje oblicze. Natomiast plaża na Głębokim będzie musiała poczekać do jesieni 2018 r.

- Po zakończeniu sezonu i uzyskaniu pełnej dokumentacji rozpisany zostanie publiczny przetarg na modernizację kąpielisk - mówi Tomasz Klek.

I tak w Dąbiu rozbudowane zostaną: instalacja wodociągowa, energetyczna, pojawi się więcej oświetlenia. Wybudowane zostanie podłączenie do kanalizacji sanitarnej i w końcu będzie można zapomnieć o opróżnianiu istniejącego tam szamba. Powstaną nowe sanitariaty, przebudowane będą chodniki. Przy plaży będzie remont istniejącego placu, pojawi się na kąpielisku monitoring, stoły do szachów, ławy piknikowe, nowe ławki, nowy plac zabaw dla dzieci.

Z kolei na Dziewokliczu będą nowe przyłącza i oświetlenie. Przebudowa tej plaży będzie najbardziej wymagająca, ale dzięki niej kąpielisko stanie się bardziej funkcjonalne. Na plaży pojawi się pływający pomost dla służb ratowniczych. Powstaną pawilony z sanitariatami, również dla osób niepełnosprawnych czy rodziców z maleńkimi dziećmi. Będzie nowe ogrodzenie kąpieliska, nowy pawilon z kasami, pomieszczeniem gospodarczym i zadaszeniem. Parking dla rowerów, place zabaw: dla dzieci najmniejszych oraz dla dzieci starszych. Będzie można wynająć domki campingowe i wreszcie powstanie pole namiotowe z prawdziwego zdarzenia.

Na Wyspie Grodzkiej

Na plaży na Wypie Grodzkiej nie będzie można się kąpać, ale za to będzie można odpocząć i się poopalać. Co więcej przychodząc na plażę będzie można wziąć udział w różnych wydarzeniach. Szczecińska spółka 2Event rozpoczyna działalność w miejskiej strefie letniej na Wyspie Grodzkiej.

- Opiera się ona głównie na uruchomieniu punktów gastronomicznych - na terenie Miejskiej Strefy Letniej i przy budynku NorthEast Mariny - mówi Tomasz Owsik-Kozłowski, z Żeglugi Szczecińskiej.

Zgodnie z umową od połowy czerwca do maksymalnie 30 września goście MSL siedem dni w tygodniu będą mogli korzystać z docelowego punktu gastronomicznego wraz z ogródkiem i kompleksową aranżacją terenu (w skład której wejdą m.in. leżaki, parasole, kosze plażowe, huśtawki, trampolina, stoliki i ławki). Przez cały sezon odbędzie się ponad 70 wydarzeń, wśród nich m.in. plażowe kino, warsztaty muzyczne, spotkania z kabaretem i stand upem, wydarzenia czytelnicze, koncerty, plenery malarskie, zajęcia jogi i fitnessu. Plażą otwarta będzie dłużej niż w roku ubiegłym. Od niedzieli do czwartku (już po uruchomieniu punktu gastronomicznego) MSL odwiedzić będzie można od 10 do 22, zaś w piątki i soboty strefa czynna będzie w godz. 10 - 24.

Celina Wojda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.