Szczecin. Na pochylni Wulkan zostanie położona stępka pod nowy prom PŻB

Czytaj dalej
Marek Rudnicki

Szczecin. Na pochylni Wulkan zostanie położona stępka pod nowy prom PŻB

Marek Rudnicki

Po 8 latach, już za 16 dni, na pochylni Wulkan zostanie położona stępka pod nowy prom PŻB.

Położenie stępki pod pierwszy nowo budowany prom dla PŻB nastąpi na pochylni Wulkan SSP Stoczni Szczecińskiej już wkrótce, 23 czerwca

Na obecnym etapie prace projektowe realizuje biuro Westcon Design, a głównymi projektantami są Piotr Żelazek i Marek Nowak. W późniejszych etapach realizacji projektu przewidziany jest udział kilku renomowanych polskich biur projektowych.

Prom będzie miał długość 202,4 metra i szerokość 30,8 m. Przy zanurzeniu projektowym (6,3 m) będzie osiągał prędkość 18 węzłów. Nowa jednostka pomieści na swoim pokładzie siedemdziesięcioosobową załogę oraz 400 pasażerów.

Równolegle z fazą projektową prowadzone są prace związane z przygotowaniem infrastruktury, na której powstanie prom. Ostatnie wodowanie na Wulkanie odbyło się bowiem w marcu 2009 roku.

- Modernizacji wymaga m.in. instalacja gazów technicznych i energii elektrycznej, odnowieniu podlegają także środki transportu poziomego - mówi Andrzej Strzeboński, prezes Szczecińskiego Parku Przemysłowego.

- W całym przedsięwzięciu musimy dbać o rentowność nie tylko od strony kosztów operacyjnych, lecz także finansowych - wyjaśnia Konrad Konesał, członek zarządu MS TFI zarządzającego funduszem MARS.

- Uzyskanie korzystnych warunków kredytowania zależne jest od poziomu szacowanego przez banki ryzyka projektu. Między innymi przez wczesne położenie stępki chcemy udowodnić, że jesteśmy zdeterminowani i należycie przygotowani do wykonania projektu. Projekt na tak dużą skalę nie był w ostatnich latach w Polsce realizowany przez żadną ze stoczni - dodaje Konesał.

Marek Rudnicki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.