Szaleństwo i rutyna - rozmowa z Jakubem Małeckim

Czytaj dalej
Fot. Michał Okrzeszowski
Michał Okrzeszowski

Szaleństwo i rutyna - rozmowa z Jakubem Małeckim

Michał Okrzeszowski

Rozmowa z Jakubem Małeckim - autorem bestsellerowego "Dygotu", „Rdzy” oraz „Śladów”, nominowanych do Nagrody Literackiej "Nike". Pisarz był ostatnio gościem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

Czytając „Dygot” i „Ślady” miałem wrażenie, że pewną inspiracją dla ciebie była twórczość Olgi Tokarczuk, a zwłaszcza „Prawiek i inne czasy”.
Rzeczywiście, myślę, że niektóre jej książki, a zwłaszcza wspomniany „Prawiek…” są napisane w trochę podobnej tonacji, podobnym klimacie. Natomiast nie mogę powiedzieć, że Olga Tokarczuk jest jakąś moją ulubioną pisarką, chociaż należy do autorów, których bardzo szanuję. „Prawiek…” czytałem przed napisaniem „Dygotu”, więc być może coś mi z niego pozostało w głowie. Jednak prawdę mówiąc, zazwyczaj czytam książki mocno różniące się od moich.

Jakie są w takim razie ulubione książki i ulubieni autorzy Jakuba Małeckiego?
Bardzo ważną książką jest dla mnie „Źródło” Ayn Rand, bo pozwoliło mi trochę inaczej spojrzeć na pewne rzeczy. Wymienię też „Sunset Limited” Cormaca McCarthy’ego. Tego autora zaliczyłbym w tej chwili do swoich ulubionych, obok Johna Steinbecka, czy Richarda Flagana, który kilka lat temu zdobył Nagrodę Bookera za „Ścieżki północy”. Uważam, że ta książka to naprawdę wspaniała rzecz.

Ostatnio wrażenie zrobiła na mnie także powieść „City” trochę mniej znanego pisarza Alessandro Baricco, oraz książka, która teraz jest mocno dyskutowana - „Lincoln w Bardo” George’a Saundersa. Sięgam też po książki, które leżą na innych półkach. Bardzo często czytam dla przyjemności choćby Stephena Kinga i J.K. Rowling. Oczywiście to się zmienia i pewnie 5, 10 czy 15 lat temu lubiłem inne książki niż teraz.

W dalszej części rozmowy:

 • Czy Jakub Malecki zaczynając nową książkę od razu dokladnie wie o czym ona będzie
 • Co mówi o swojej najnowszej książce
 • Jak to się stało, że został pisarzem
 • Jakie ma plany na przyszłość
Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Michał Okrzeszowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.