Joanna Maraszek [email protected]

Świnoujście.Budowa tak, ale pod pewnymi warunkami

Świnoujście.Budowa tak, ale pod pewnymi warunkami
Joanna Maraszek [email protected]

Już nie 200 lecz 150 lokali ma być w ramach rządowego programu.

Władze Świnoujścia od dłuższego czasu szukają sposobów, aby zwiększyć liczbę mieszkań w mieście. Jednym z rozwiązań jest udział w programie rządowym Mieszkanie Plus. Program ten skierowany jest do wszystkich Polaków, jednak w pierwszej kolejności ma pomóc tym, którzy nie mogą ubiegać się o kredyt hipoteczny na zasadach rynkowych.

Krok w stronę budowy

- Program Mieszkanie Plus jest to jeden z wariantów realizacji przez miasto polityki mieszkaniowej - przypomina Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia. - Prowadzimy rozeznanie ile rodzin mogłoby być zainteresowanych takimi lokalami. Jednocześnie podjęliśmy starania o pozyskanie środków na budowę takich domów.

W ramach tych zabiegów, o czym już informowaliśmy, prezydent miasta podpisał list intencyjny z prezesem zarządu BGK Nieruchomości S.A. Mirosławem Barszczem oraz wiceprezesem zarządu tej spółki Włodzimierzem Stasiakiem.

- Jeśli sprawa zostanie sfinalizowana - mówi Robert Karelus - to na Warszowie, w okolicach ulicy Barlickiego, może powstać około 150 mieszkań.

Początkowo zakładano, że będzie to około 200 mieszkań. Dziś wiadomo, że budowa tak dużej liczby lokali jest niemożliwa.

- Jeśli potwierdzi się, że czynsze w tych mieszkaniach będą oscylowały w granicach 15-17 złotych za metr kwadratowy, to budowa takich lokali będzie dla nas priorytetem - dodaje Robert Karelus. - Podpisanie listu intencyjnego to pierwszy krok. Ważne jest przy tym pewne zastrzeżenie. Jeśli okaże się, że zasady wynajmu takich mieszkań, a zwłaszcza wysokość czynszu, będą wyższe niż zakładamy, czyli nie będą odbiegać od tych na wolnym rynku, to w każdej chwili będzie można wycofać się z tego programu.

Na wynajem i z opcją kupna

Mieszkania z rządowego programu będą dostępne w dwóch opcjach: na wynajem oraz na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Pierwsza z nich zakłada, że średni czynsz bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, wyniesie od 10 do 20 zł za 1 metr kwadratowy.

- W opcji drugiej stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za m kw. - wyjaśnia rzecznik. - Jednak BGK Nieruchomości zaznacza, że na ostateczny koszt wpływ będzie miała przede wszystkim lokalizacja. Dla prezydenta najważniejsze jest, aby te czynsze były na umiarkowanym poziomie takim, aby stać na nie było rodziny i osoby średnio czy słabiej uposażone.

Mieszkania z rządowego programu powstaną na terenach gminnych. Wskazana we wniosku lokalizacji budynków to ulica Barlickiego. W rama programu powstaną przy nich też parkingi i plac zabaw.

Joanna Maraszek [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.