Świnoujście: działania, które mają przygotować poszczególne drogi do remontów

Czytaj dalej
Joanna Maraszek [email protected]

Świnoujście: działania, które mają przygotować poszczególne drogi do remontów

Joanna Maraszek [email protected]

Miasto w 2017 roku jako priorytet wyznaczyło sobie poprawienie jakości życia kierowców i pieszych, a to oznacza inwestycje w drogi.

Już zaczęły się działania, które mają przygotować poszczególne drogi do remontów. Na jednych rozpoczęto wycinkę drzew. Inne wymagają nowych rozwiązań, więc ruszyły prace projektowe.

Szerzej nad morzem

Do tej pory na ul. Trento-wskiego, wysiadający z autokarów turyści, musieli swoje torby i walizki taszczyć przez trawnik. To ma się zmienić. Miasto planuje poszerzenie chodnika i zrobienie w tym miejscu ścieżki rowerowej. Teren już jest przygotowywany.

- Firma „Mój ogród” usunęła 12 drzew, które kolidują z mającymi powstać w tym miejscu ścieżką rowerową i nowym chodnikiem - informuje Robert Karelus, rzecznik prezydenta.

Ścieżka połączy istniejące już trasy rowerowe wzdłuż ulicy Słowackiego i promenady. Dodatkowo powstanie tam zatoczka dla autobusów, dzięki której autokary nie będą już blokować jezdni. Inwestycja rozpocznie się we wrześniu i potrwa do końca tego roku. Równocześnie miasto zapewnia, że w miejsce wyciętych drzew będą posadzone inne rośliny.

- W zamian za przeprowadzoną wycinkę, po zakończeniu inwestycji, zostanie posadzonych 143 stuki berberysów, 415 sztuk wierzby płożącej odmiany srebrzystej oraz 768 sztuk wydmuchrzycy piaskowej - wymienia Robert Karelus

Inwestycja podniesie komfort, nie tylko dla turystów, ale także mieszkańców, którzy będą mogli płynnie przejeżdżać z jednej, na drugą część promenady. To nie jedyne prace, które zostaną, albo już są prowadzane w dzielnicy nadmorskiej. Drzewa pod nową inwestycję wycięto również przy ul. Uzdrowiskowej.

- Usunięcie drzew w tym miejscu jest związane z przyszłą inwestycją, czyli budową nowego ciągu pieszo-rowerowego, szerszego niż dotychczas oraz wejścia na plażę i do publicznej toalety - wyjaśnia rzecznik prezydenta. - Za zgodą marszałka województwa zachodniopomorskiego usunięto w sumie 76 drzew i krzewów, które bezpośrednio będą kolidowały z nowym przejściem. W ramach nasadzeń rekompensacyjnych posadzonych zostanie 76 drzew w nowej części cmentarza komunalnego.

Lepiej w centrum

Kilka milionów przeznaczonych zostanie na remont ulic w centrum.

- Przebudowa ulicy Kościuszki obejmie remonty nawierzchni, chodników, oświetlenia i odwodnienia - wyjaśnia Robert Karelus. - Ponieważ posiadamy już dokumentację projektową i odpowiednie zezwolenia wkrótce planowany jest przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji, która rozpocznie się w pierwszej połowie i potrwa do końca bieżącego roku. Szacowany koszt tego przedsięwzięcia to około 3,5 miliona złotych. Swoje prace realizować tam będzie również świnoujski ZWiK.

W ciągu najbliższych miesięcy planowany jest także remont ul. Markiewicza.

- Inwestycja powinna zostać zrealizowana do końca roku - mówi rzecznik. - Obejmie ona wymianę nawierzchni, chodników, oświetlenia, odwodnienia. Zgodnie z zapowiedzią prezydenta, swoją inwestycję będzie prowadziło również Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej umożliwiając, posiadaczom pieców starego typu, podłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Szacowany koszt inwestycji (bez środków PEC) to kwota około 4,3 miliona złotych.

Dzień Przewodnika Turystycznego w Szczecinie

[reklama]

Polecamy na gs24.pl:


Joanna Maraszek [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.