Święto Pracy: Jak dziś wygląda sytuacja pracowników w Polsce? Problemy mają handlowcy, nauczyciele czy obcokrajowcy

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Mikołaj Woźniak

Święto Pracy: Jak dziś wygląda sytuacja pracowników w Polsce? Problemy mają handlowcy, nauczyciele czy obcokrajowcy

Mikołaj Woźniak

Wprowadzenie niedziel bez handlu, to najważniejsza zmiana mijających miesięcy, która dotyczy pracowników. Poza tym były zmiany w prawie emerytalnym i pracy. To jednak nie koniec postulatów pracowników. Przy okazji nadchodzącego Święta Pracy - przypominamy najważniejsze.

Ostatnie miesiące przyniosły wiele zmian, które wpłynęły na pracowników i rynek pracy. Ci pierwsi nadal walczą jednak o realizację kilku postulatów.

- W handlu przede wszystkim udało się wywalczyć wolne niedziele. Poza tym podniesiona została pensja minimalna, a także uregulowano minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych do 13 zł za godzinę

- wylicza Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność. Dodaje, że obniżenie wieku emerytalnego miało pozytywny wpływ szczególnie na kobiety, które chętnie korzystają teraz z emerytury od 60. roku życia.

Nadal jest jednak wiele do poprawy: - Powinny się zmienić warunki i standardy pracy. Są dużo gorsze niż na Zachodzie. Pracownik w Polsce wykonuje dwukrotnie więcej obowiązków, za czterokrotnie niższe wynagrodzenie - tłumaczy Bujara.

W dalszej części tekstu przeczytasz:

 • Jakich zmian oczekują pracownicy?
 • Przedstawiciele którego zawodu uważają propozycje rządu za "żenujące"?
 • Komentarz dziennikarza?

 

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Mikołaj Woźniak

Piszę przede wszystkim o polityce - na bieżąco monitoruję pracę posłów i senatorów z Wielkopolski, a także to jakie projekty ustaw trafiają do Sejmu. Zajmuję się również drogami - przede wszystkim planami budowy nowych dróg ekspresowych i krajowych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Wielkopolski. Zdarza mi się pisać także teksty interwencyjne, opisywać ludzkie historie, czy problemy przyszłych mieszkańców z opóźnionymi inwestycjami deweloperskimi. Staram się być na bieżąco z tym co się dzieje i poszukiwać tematów z naprawdę różnych dziedzin. Z "Głosem" jestem związany od czerwca 2015 r., czyli tak naprawdę od momentu... skończenia liceum.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.