Joanna Maraszek

Superfort i Latarnia Morska kuszą nowymi eksponatami

Piotr Kucharski z Fortu Gerharda prezentuje wyjątkowy eksponat - deckungszielgerate Piotr Kucharski z Fortu Gerharda prezentuje wyjątkowy eksponat - deckungszielgerate
Joanna Maraszek

Z początkiem maja zaczęło robić się aktywniej na prawobrzeżu Świnoujścia.

Z początkiem maja w prawobrzeżnej części Świnoujścia ruszyła linia autobusowa nr 1, kursująca do Fortu Gerharda oraz Latarni Morskiej. To oznacza jedno - sezon już się zaczął. Najlepiej uzmysłowi to długi, kwietniowo-majowy weekend, kiedy do fortu i na latarnię ciągnęły tłumy. Autobus jedzie między innymi ulicą Ku Morzu, przy której znajduje się Terminal LNG - polski port przeładunkowy i regazyfikacyj-ny skroplonego gazu ziemnego (LNG). Linia będzie czynna do 3 września br.

Co roku coś nowego

Choć zarówno Fort Gerharda, Podziemne Miasto, jak i Latarnia Morska w Świnoujściu są obiektami zabytkowymi, co roku podczas ich zwiedzania można liczyć na nowe atrakcje lub zmiany wizualne.

- Jednym z nowych eksponatów, które prezentujemy w naszej zbrojowni jest deckungszielgerate, czyli urządzeni do strzelania z ukrycia - tłumaczy Piotr Piwowarczyk dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, które mieści się w Forcie Gerharda. - Pomysł na tego typu sprzęt pojawił się podczas I wojny światowej. Zaprojektowano wtedy urządzenie spiegelkolben, które sprawdziło się w wojnie okopowej.

Do pomysłu powrócono w 1942 roku, w związku z wypadkami na froncie wschodnim.

- Urządzenie zaprojektowano dla karabinu gewehr wz 41, ale po uzupełnieniu w prostą wkładkę można je było używać do karabinu SWT, który był częstym trofeum wojennym - tłumaczy Piotr Piwowarczyk. - Polecamy magazyn Militaria. W numerze 2 z 2016 roku jest obszerny artykuł na temat tego urządzenia autorstwa Michaela Heidlera.

To nie jedyne nowości w Forcie Gerharda.

- Można u nas oglądać wystawę „Symbole naszej historii” - zapewnia Piotr Piwowarczyk. - Na kilkunastu planszach w sposób przystępny opisano historię i znaczenie flagi narodowej, hymnu i godła państwowego. Wystawę, którą przygotowaliśmy dzięki pomocy Instytutu Pamięci Narodowej z Rzeszowa, prezentowaliśmy w dniu flagi pod Latarnią Morską. Obecnie jest ona dostępna w forcie. Nie brakuje u nas także innych ekspozycji.

Oczywiście tereny Fortu Gerharda są pełne innych atrakcji.

Odwiedzając nasz obiekt, można się poczuć, jak w pruskim wojsku - żartuje Piotr Piwowarczyk. - Nasi rekruci muszą chodzić po polu minowym lub po linie zawieszonej nad fosą. Nie ominie ich także strzelanie z działa.

Nawiązanie do tradycji

Fort Gerharda jest nadmorską twierdzę na wyspie Wolin, w której do dziś urzęduje pruski generał, a na placach musztry ćwiczą Pruscy żołdacy! Wybudowano go w połowie XIX-go wieku i jest jednym z najlepiej zachowanych XIX-wiecznych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie. Od 2001 fortalicja jest siedzibą historycznego Komendanta Twierdzy Świnoujście (ostatniego pruskiego komendanta w Europie) i koszarami 3 batalionu 34 Pułku Fizylierów im. Królowej Szwedzkiej Wiktorii. Pułk jest jedyną armia na świecie, która z dnia na dzień, z godziny na godziny się powiększa i już niedługo będzie najliczniejszą armią na świecie! Przez fortowe place przeszło juz ponad 500 000 turystów, którzy po odbyciu przeszkolenia wojskowego, zostali mianowani na pierwszy historyczny stopień wojskowy i stali się rezerwistami regimentu. Podstawowe przeszkolenie wojskowe, czyli zwiedzanie, trwa około 75 minut. Warto zarezerwować dodatkowy czas na zwiedzanie muzeum , na co potrzeba minimum 20 minut.

Podziemne Miasto

To obiekt militarny, którego tajemnica przez lata była pilnie strzeżona. Posiada sieć podziemnych korytarzy o długości prawie kilometra, kilkudziesięciu pomieszczeń i kilku wielkich schronów, ukrytych pod nadmorskimi wydmami. 31 grudnia 2013 r. cały kompleks trafił pod skrzydła Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Od maja wnętrza całego kompleksu są dostępne dla zwiedzających. Całe Podziemne Miasto jest jednym z ostatnich, jeśli nie ostatnim, tego typu kompleksem w Polsce, zachowanym w tak dobrym stanie. Schron dowodzenia został wybudowany, jako centrum zarządzania całą baterią. Po wojnie miał pełnić swoją funkcję dla szefa Sztabu Generalnego i dowódcy frontu nadmorskiego. Stąd miano dowodzić m.in. atakiem na Danię i kraje Beneluxu (scenariusz planowany podczas ćwiczeń Układu Warszawskiego). W maju wejścia do podziemi odbywają się od poniedziałek do piątku punktualnie o 15. W soboty i niedziele wejścia są o godzinach 12.30 oraz 15.

Latarnia

Latarnia Morska w Świnoujściu jest najwyższą tego typu budowlą nad Bałtykiem, a także jedną z najwyższych na świecie. Jej wysokość sięga blisko 65 metrów, a samo światło wyniesione jest 68 metrów nad poziom morza. Na jej szczyt prowadzi ponad 300 schodów.

W budynku przyległym do latarnianej wieży znajduje się muzeum związane z historią budynku. Ekspozycje wciąż się powiększają, by jak najlepiej przedstawiać historię znaków nawigacyjnych, ale także techniki nawigacyjnej i ratownictwa. W muzeum można obejrzeć między innymi żarówkę o mocy 4200 W, czy chociażby strój nurka o wadze 70 kg, a to jedynie część atrakcji, które tu czekają na zwiedzających. Muzeum jest czynne codziennie przez cały rok w godzinach od 10 do 18.

Joanna Maraszek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.