Agnieszka Jedlińska

Superfood po polsku

Superfood po polsku
Agnieszka Jedlińska

Przednówek, czyli przesilenie wiosenne, to najtrudniejszy czas dla naszego organizmu. Warto teraz szczególnie skupić się na odpowiedniej diecie. I nie trzeba wcale wydawać krocia na superfood z całego świata. W polskim warzywniku mamy produkty, które mogą konkurować z zagranicznymi nowinkami.

Jednym z zapomnianych lub niedocenianych polskich produktów są rodzime buraki. Skutecznie przeciwdziałają anemii i obniżają ciśnienie. Odkwaszają i oczyszczają organizm, przyspieszają przemianę materii, zwiększają odporność. Ich siła tkwi w bogactwie minerałów, jak żelazo, potas, magnez, wapń i kwas foliowy.

Z kolei żurawina może zastąpić modne jagody goji. Ma silne działanie przeciwbakteryjne, chroni przed chorobami serca i układu krążenia. Jest bogata w witaminę C, karoten, flawonoidy i przeciwutleniacze.

Możemy ją podjadać w postaci suszonych owoców lub pić z niej sok.

Natka pietruszki to nie tylko dekoracja zupy, ale witaminowa bomba. Wzmacnia wzrok, działa moczopędnie, usprawnia trawienie oraz przyswajanie pokarmów. Jest bogata w witaminy C, A, beta-karoten i żelazo. Zawiera witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy, minerały: wapń, magnez, fosfor, potas, mangan i siarkę, a także naturalne przeciwutleniacze.

Jeśli do diety dołączymy porcję ruchu na świeżym powietrzu, z pewnością łatwiej pokonamy przedwiosenne zmęczenie i fizyczny kryzys.

Agnieszka Jedlińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.