Studenci UZ płacą ryczałtem, ale to już się zmieni

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Studenci UZ płacą ryczałtem, ale to już się zmieni

Leszek Kalinowski

Czujemy się oszukani - pisze studentka Uniwersytetu Zielonogórskiego. Rzecznik Ewa Sapeńko wyjaśnia sprawę i zapewnia, że chodzi o naprawę liczników w akademiku.

Studentka Uniwersytetu Zielonogórskiego napisała do redakcji, że żacy z akademika „Wcześniak” są oszukiwani. Dlaczego? Bo w akademiku oprócz stałej opłaty za pokój naliczane są osobne opłaty za media (tj. prąd, wodę, ogrzewanie). Jak zauważa, w połowie października okazało się, że liczniki w akademiku są zepsute i rachunki nie mogą być liczone według zużycia w poszczególnych pokojach. Dlatego wszyscy muszą płacić tyle samo pieniędzy. Teraz to ponad 80 złotych! Za to, że niektórzy studenci nie potrafią oszczędzać? - pyta studentka.

Dodaje, że osoby, które są w akademiku przez kilka dni i tak muszą płacić tyle pieniędzy, jakby korzystały z mediów przez miesiąc, są oszukiwane. Nowe urządzenia miały być zamontowane, ale nie zostało to zrobione. Obecny kierownik, nie wie, kiedy to się stanie. To ignorowanie studentów - kończy studentka.

Ewa Sapeńko, rzecznik UZ: - Zapewniam, że pobór ciepła zostanie rozliczony zgodnie ze wskazaniami liczników w studenckich mieszkaniach.
Mariusz Kapała Ewa Sapeńko, rzecznik UZ: - Zapewniam, że pobór ciepła zostanie rozliczony zgodnie ze wskazaniami liczników w studenckich mieszkaniach.

Rzecznik UZ, Ewa Sapeńko, wyjaśnia: - Ponieważ w trakcie kontroli przeprowadzonej w ubiegłym roku przez kierownika Domu Studenta Wcześniak, okazało się, że kilka liczników (obsługujących konkretne mieszkania, a nie piętra) wskazuje nieprawidłowe dane, co mogło wpłynąć na nieprawidłowe naliczenie opłat, zorganizowano spotkanie mieszkańców DS z kanclerzem UZ. Podczas niego studenci zostali poinformowani, że do końca roku zostaną dokonane wszelkie naprawy bądź nastąpi wymiana liczników. Do tego czasu będą oni ponosić opłatę zryczałtowaną. Natomiast od stycznia opłaty będą naliczane już w oparciu o wskazania liczników. I żadnych zmian w tym zakresie nie ma.

Jak podkreśla E. Sapeńko, zgodnie z zapowiedzią do końca ubiegłego roku dokonano przeglądu wszystkich liczników. W jego trakcie wykonano czynności serwisowe oraz dokonano niezbędnych napraw i wymian układów pomiarowych, które nieprawidłowo działały. Do końca grudnia studenci płacili ryczałtem za pobrane ciepło, natomiast za styczeń nie wnosili żadnych opłat, bo miesiąc się jeszcze nie skończył. - Zapewniam jednak, że pobór ciepła zostanie rozliczony zgodnie ze wskazaniami liczników w studenckich mieszkaniach - mówi rzeczniczka.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.