Agnieszka Drzewiecka

Strzelce Krajeńskie: I Ty możesz mieć wpływ na to, jak zmieni się Twoje miasto

Oto miejsce już po rewitalizacji - czyli skwer przy kolegiacie. Wiosną zostanie obsadzony zielenią. Fot. UM Strzelce Kraj. Oto miejsce już po rewitalizacji - czyli skwer przy kolegiacie. Wiosną zostanie obsadzony zielenią.
Agnieszka Drzewiecka

Gmina czeka na propozycje i pomysły mieszkańców na miejsca, które potrzebują rewitalizacji. Potem o to samo zapytają też socjolodzy.

Czy Strzelcom potrzebna jest rewitalizacja? - Nasze miasto powoli się zmienia na lepsze. Jest naprawdę coraz ładniej. Mamy ładny rynek, skwer pod kolegiatą jest odnowiony, pojawiła się fontanna, nad jeziorem milej się spędza czas, są nowe ławeczki, wiata. Ale mimo to dużo jeszcze jest do zrobienia. Na przykład okolice murów obronnych są w niektórych miejscach po prostu brzydkie. Już nie mówię, że nie ma tam jakichś wielkich atrakcji, ale po deszczu wzdłuż całych murów nie da się przejść, kałuże błota, rozryta droga. A co by było, gdyby przyjechali turyści specjalnie, żeby obejrzeć mury? Wstyd. A przecież miasto tak się chwali murami, że to taki ważny zabytek, naukowcy książki o murach piszą. Jeśli coś rewitalizować, to okolice murów - mówi „GL” Maria Antoszuk, sprzedawczyni w sklepie w centrum.

Już w czwartek, 11 lutego o 17.00 w ośrodku kultury spotkanie z mieszkańcami i konsultacje.

- Park miejski mamy zaniedbany, wygląda, jakby od lat nikt się nim nie zajmował, i jeszcze ta kamienna scena straszy. Oczywiście zieleni jest tam dużo, już samo to jest fajne, ale przydałoby się bardziej zadbać o ludzi, o miejsca do posiedzenia, jakieś dodatkowe ławki, stoliki. Żeby było po co tam chodzić - uważa Eryk Piotrowski, licealista.

Właśnie o pomysły na to, co w mieście trzeba rewitalizować, władze gminy chcą poprosić mieszkańców. W tym celu organizują spotkanie połączone z konsultacjami społecznymi, odbędzie się w czwartek 11 lutego o 17.00 w Strzeleckim Ośrodku Kultury.

- Chcemy poprosić mieszkańców, by wskazali, które ich zdaniem tereny w mieście są zdegradowane i wymagają rewitalizacji. Liczymy na ich sugestie. My ze swojej strony na razie mamy jedną propozycję takiego miejsca. To parking przy banku spółdzielczym, powiązany ze skwerem przy zabytkowych murach, atrakcyjne i ważne miejsce w samym centrum, które powinniśmy ożywić - mówi burmistrz Mateusz Feder.

Gmina jest też już po pierwszych rozmowach z naukowcami z Uniwersytetu Zielonogórskiego, którzy będą przeprowadzać w mieście badania właśnie pod kątem rewitalizacji. Będą poznawać problemy mieszkańców, ich potrzeby związane z przestrzenią miejską. Naukowcy swoje badania mają zakończyć do czerwca. Na ich podstawie powstanie plan rewitalizacji Strzelec, a gdy gmina taki plan będzie mieć już gotowy, będzie mogła starać się o unijną kasę na ten cel.

Na czwartkowym spotkaniu będzie też obecny komendant policji

Policja przygotowuje mapę zagrożeń całego powiatu. Podczas spotkań w poszczególnych gminach policjanci czekają na informacje, w których miejscach mieszkańcy czują się niebezpiecznie, gdzie lub w jakich środowiskach jest najwięcej zagrożeń.

Agnieszka Drzewiecka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.