Wioletta Mordasiewicz

Strażak nie tylko gasi pożary

Strażak nie tylko gasi pożary
Wioletta Mordasiewicz

Apel przed komendą, honory i odznaki dla zasłużonych - tak wyglądały obchody Dnia Strażaka w Stargardzie A Około trzydziestu strażaków awansowano na wyższe stopnie służbowe.

Obchody, które w Stargardzie były 26 maja, rozpoczęły się od uczczenia minutą ciszy pamięci strażaków, którzy dzień wcześniej zginęli podczas akcji gaszenia pożaru w Białymstoku.

Podwójna okazja

W tym roku strażackie święto zbiegło się z 25-leciem Ustawy o Straży Pożarnej.

- Około 70 procent waszej aktywności dotyczy innej aktywności niż gaszenie pożarów, co świadczy o waszej uniwersalności i znaczeniu waszej społecznej misji - takie słowa skierował w piśmie do stargardz-kich strażaków Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Niech wasz patron, święty Florian ma was w swojej opiece. Dziękuję strażakom i strażakom ochotnikom.

Gratulacje i życzenia przekazał też zarząd główny Państwowej Straży Pożarnej. Podczas apelu, który odbył się na placu przed komendą podsumowano ubiegłoroczne dokonania star-gardzkich strażaków.

- W 2016 roku było 720 pożarów, 515 miejscowych zagrożeń i ponad 40 alarmów fałszywych - wyliczał Wojciech Siergiej, komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Stargar-dzie. - Ze statystyk wynika, ze aż do 95 procent wszystkich zdarzeń docieramy w czasie do piętnastu minut.

Na stargardzkie obchody Dnia Strażaka przyjechał starszy brygadier Jacek Rudziński, zastępca komendanta wojewódzkiego, któremu złożono meldunek o stanie stargardz-kiej jednostki.

Odznaki i wyróżnienia

Kulminacyjnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń, wyróżnień i nagród oraz awansów na wyższe stopnie służbowe. Srebrną odznakę Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej otrzymał Grzegorz Szubert, a brązową: Sylwia Formela, Krzysztof Stelmasiak, Sławomir Macherowski, Remi-giusz Zychał i Krzysztof Zyguś. Za szczególne zaangażowanie w działaniach ratowniczo-gaśniczych dyplom od komendanta głównego otrzymał Grzegorz Ciołek. Komendant wojewódzki za zaangażowanie w pracy przyznał nagrody pieniężne Maciejowi Onycherowi i Marcinowi Formeli. A Jerzy Wiader-ski, były komendant stargardz-kiej straży, od zarządu głównego OSP dostał medal honorowy im. Bolesława Chomicza. Otrzymał go za zasługi dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.

Medal dla OSP Wapnica

Podczas uroczystości nie zapomniano o strażakach ochotnikach. Na terenie całego kraju jest 16200 jednostek OSP, w tym 4300 jest włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Za zasługi na rzecz pożarnictwa brązowy medal odebrała jednostka OSP Wapnica. Złote medale otrzymali: Dariusz Partyka i Grzegorz Kałuziak, srebrne: Piotr Chmielewski, Grzegorz Szubert, Lucjan Wlaź i Wojciech Szubert, natomiast brązowe: Grzegorz Fili-piak, Sławomir Macherowski, Piotr Matwiejczyk, Paweł Bajda, Wiesław Kaciupa, Seweryn Klich, Wojciech Maćkowski, Wojciech Majsakowski, Jacek Majsakowski, Jacek Purgał i Daniel Sala.

Podczas piątkowego apelu około trzydziestu strażaków dostało awanse na wyższe stopnie służbowe.

Wioletta Mordasiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.