Wioletta Mordasiewicz

Strażak nie tylko gasi pożary

Strażak nie tylko gasi pożary
Wioletta Mordasiewicz

Apel przed komendą, honory i odznaki dla zasłużonych - tak wyglądały obchody Dnia Strażaka w Stargardzie A Około trzydziestu strażaków awansowano na wyższe stopnie służbowe.

Obchody, które w Stargardzie były 26 maja, rozpoczęły się od uczczenia minutą ciszy pamięci strażaków, którzy dzień wcześniej zginęli podczas akcji gaszenia pożaru w Białymstoku.

Podwójna okazja

W tym roku strażackie święto zbiegło się z 25-leciem Ustawy o Straży Pożarnej.

- Około 70 procent waszej aktywności dotyczy innej aktywności niż gaszenie pożarów, co świadczy o waszej uniwersalności i znaczeniu waszej społecznej misji - takie słowa skierował w piśmie do stargardz-kich strażaków Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Niech wasz patron, święty Florian ma was w swojej opiece. Dziękuję strażakom i strażakom ochotnikom.

Gratulacje i życzenia przekazał też zarząd główny Państwowej Straży Pożarnej. Podczas apelu, który odbył się na placu przed komendą podsumowano ubiegłoroczne dokonania star-gardzkich strażaków.

- W 2016 roku było 720 pożarów, 515 miejscowych zagrożeń i ponad 40 alarmów fałszywych - wyliczał Wojciech Siergiej, komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Stargar-dzie. - Ze statystyk wynika, ze aż do 95 procent wszystkich zdarzeń docieramy w czasie do piętnastu minut.

Na stargardzkie obchody Dnia Strażaka przyjechał starszy brygadier Jacek Rudziński, zastępca komendanta wojewódzkiego, któremu złożono meldunek o stanie stargardz-kiej jednostki.

Odznaki i wyróżnienia

Kulminacyjnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń, wyróżnień i nagród oraz awansów na wyższe stopnie służbowe. Srebrną odznakę Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej otrzymał Grzegorz Szubert, a brązową: Sylwia Formela, Krzysztof Stelmasiak, Sławomir Macherowski, Remi-giusz Zychał i Krzysztof Zyguś. Za szczególne zaangażowanie w działaniach ratowniczo-gaśniczych dyplom od komendanta głównego otrzymał Grzegorz Ciołek. Komendant wojewódzki za zaangażowanie w pracy przyznał nagrody pieniężne Maciejowi Onycherowi i Marcinowi Formeli. A Jerzy Wiader-ski, były komendant stargardz-kiej straży, od zarządu głównego OSP dostał medal honorowy im. Bolesława Chomicza. Otrzymał go za zasługi dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.

Medal dla OSP Wapnica

Podczas uroczystości nie zapomniano o strażakach ochotnikach. Na terenie całego kraju jest 16200 jednostek OSP, w tym 4300 jest włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Za zasługi na rzecz pożarnictwa brązowy medal odebrała jednostka OSP Wapnica. Złote medale otrzymali: Dariusz Partyka i Grzegorz Kałuziak, srebrne: Piotr Chmielewski, Grzegorz Szubert, Lucjan Wlaź i Wojciech Szubert, natomiast brązowe: Grzegorz Fili-piak, Sławomir Macherowski, Piotr Matwiejczyk, Paweł Bajda, Wiesław Kaciupa, Seweryn Klich, Wojciech Maćkowski, Wojciech Majsakowski, Jacek Majsakowski, Jacek Purgał i Daniel Sala.

Podczas piątkowego apelu około trzydziestu strażaków dostało awanse na wyższe stopnie służbowe.

Wioletta Mordasiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.