Strajk nauczycieli: Kwietniowe egzaminy sparaliżowane? Nauczyciele z Poznania zapowiadają przyłączenie się do strajku

Czytaj dalej
Fot. Marek Szawdyn
Nicole Młodziejewska

Strajk nauczycieli: Kwietniowe egzaminy sparaliżowane? Nauczyciele z Poznania zapowiadają przyłączenie się do strajku

Nicole Młodziejewska

Ewentualny strajk nauczycieli rozpocznie się 8 kwietnia i będzie trwać do odwołania - zapowiada prezes ZNP, Sławomir Broniarz.

Chociaż wszystko wskazuje na to, że w kwietniu dojdzie do strajku nauczycieli, ostateczna decyzja o jego rozpoczęciu zostanie podjęta po przeprowadzonym wśród pracowników szkół referendum.

- Strajk jest możliwy, o ile w referendum weźmie udział co najmniej połowa uprawnionych i większość z nich opowie się za strajkiem

- mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Sprawdź też: Zarobki nauczycieli 2019. Tyle zarabia nauczyciel w szkole po podwyżkach. Sprawdź minimalne i średnie stawki [PENSJE NAUCZYCIELI]

Przypomnijmy, że pracownicy oświaty domagali się podwyżek o 1000 zł od początku tego roku. Ostatecznie się ich jednak nie doczekali. Dlatego też związkowcy w referendum chcą się dowiedzieć czy w związku z brakiem oczekiwanej podwyżki pracownicy oświaty popierają przeprowadzenie w szkołach strajku od 8 kwietnia do odwołania.

Referendum potrwa do 25 marca. Zostanie ono przeprowadzone we wszystkich szkołach i placówkach oświatowych, w których pracownicy złożyli do dyrekcji wnioski z żądaniem wzrostu wynagrodzenia o 1000 zł.

Sprawdź też: Poznań: Nauczyciele szykują anonimowy protest. Symbolem jest ostrzegawczy pomarańczowy wykrzyknik!

- Referendum w Poznaniu będzie miało miejsce w około 200 placówkach oświatowych. Moim zdaniem to, że strajk się odbędzie, nie ulega żadnym wątpliwościom

- tłumaczy Jacek Leśny, wiceprezes poznańskiego oddziału ZNP.

Warto zaznaczyć, że w terminach od 10 do 17 kwietnia mają się odbyć egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty. W związku z nimi pojawiają się głosy obawy dotyczące egzaminami i rekrutacją do szkół ponadgimnazjalnych.

- W mojej szkole referendum będzie musiało się odbyć. Mam już przygotowane do tego odpowiednie dokumenty - mówi Marek Kmieciak, dyrektor SP nr 11 w Poznaniu.

- Z prawdopodobieństwem sięgającym pewności mogę powiedzieć, że ten strajk się odbędzie. Jeżeli przedłuży się on na daty egzaminów, to będziemy mieć poważny problem. Żaden dyrektor nie będzie w stanie, w zgodzie z prawem, zapewnić zastępstw na ten czas.

W dalszej części artykułu dowiesz się jaka jest rekacja MEN na zapowiedź protestu oraz co w tej sytuacji planują zrobić rodzice i uczniowie. 

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Nicole Młodziejewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.