Strajk nauczycieli 2019: Protest już przesądzony. Czy egzamin gimnazjalny i ósmoklasistów się odbędą? [7.04.2019]

Czytaj dalej
Fot. Marek Szawdyn
Nicole Młodziejewska, Cezary Hurysz

Strajk nauczycieli 2019: Protest już przesądzony. Czy egzamin gimnazjalny i ósmoklasistów się odbędą? [7.04.2019]

Nicole Młodziejewska, Cezary Hurysz

Chociaż poszczególne związki zawodowe jeszcze zbierają wyniki referendum przeprowadzonego w szkołach, praktycznie przesądzone jest już, że strajk nauczycieli odbędzie się w większości z nich.

Z poniedziałkowych wyników referendum wynika, że w Poznaniu aż 90 proc nauczycieli opowiedziało się za strajkiem. Oznacza to, że prawie wszyscy z 9 tys. pedagogów powstrzymają się od wykonywania swojej pracy począwszy od 8 kwietnia.

Czytaj też: Ilu nauczycieli będzie protestować? Strajk nauczycieli podczas egzaminów sparaliżuje szkoły?

Według danych Związku Nauczycielstwa Polskiego strajk nauczycieli może odbyć się w 168 poznańskich placówkach. To jednak wciąż niepełne dane.

- Czekamy jeszcze na wyniki z siedmiu placówek - mówi Jacek Leśny, wiceprezes poznańskiego oddziału ZNP.

Strajk poparło również 78 szkół, w których swoich przedstawicieli ma „Solidarność”. Związkowcy wciąż jednak czekają na pełne wyniki, ponieważ w niektórych szkołach referendum strajkowe nadal trwa. Dane będą zbierane do końca miesiąca.

Sprawdź także: W których szkołach i przedszkolach strajku nie będzie?

W przypadku, gdy strajk nauczycieli potrwa dłużej niż dwa dni, zbiegnie się on z terminem egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasistów.

- Strajk podczas egzaminów poparły wszystkie szkoły, w których mamy swoich przedstawicieli

- mówi Wojciech Miśko, wiceprzewodniczący sekcji Pracowników Oświaty i Wychowania w „Solidarności”.

Protestujący nauczyciele mają jednak możliwość przerwania strajku na kilka dni. - Wszystko zależy od ich własnego sumienia - mówi Wojciech Miśko.

Chociaż poszczególne związki zawodowe jeszcze zbierają wyniki referendum przeprowadzonego w szkołach, praktycznie przesądzone jest już, że strajk nauczycieli
Marek Szawdyn

Przypomnijmy, że w Poznaniu do strajku nie dojdzie w placówkach należących do Fundacji Familijny Poznań. Te jednak nie są jedyne. Według danych „Solidarności”, przeciwko protestowi opowiedzieli się również pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury nr 1.

- Tak wyszło w referendum. W sumie, nie jesteśmy placówką szkolną, więc nasz protest godziłby bardziej w uczestników zajęć niż w rząd - mówi Urszula Sidor z MDK nr 1.

Według wyliczeń poznańskiego kuratorium oświaty prawdopodobieństwo zakłócenia egzaminów ósmoklasisty w Poznaniu z powodu strajku nauczycieli wynosi 72 proc. W całym województwie największe obawy są w Kaliszu, dla którego oszacowano aż 91-procentowe zagrożenie. Z kolei średnie prawdopodobieństwo zakłóceń podczas egzaminu ósmoklasisty w całym województwie wynosi 64 proc.

Zobacz również: Znamy wyniki referendum. W proteście nauczycieli weźmie udział 90 proc. belfrów

Najbardziej zagrożone w województwie wielkopolskim są jednak egzaminy gimnazjalne. Według kuratorium możliwość, że testy te się nie odbędą wynosi aż 77 proc.

Nicole Młodziejewska, Cezary Hurysz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.