Starosta chce pomóc zakończyć konflikt

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik

Starosta chce pomóc zakończyć konflikt

Łukasz Koleśnik

Starostwo ma pomysł. Zamierza umorzyć odsetki spółce prowadzącej szpital w Krośnie Odrzańskim, jeśli ta wypłaci zaległe pieniądze pracownikom.

Odbyły się już dwa protesty pracowników krośnieńskiego szpitala. Nie tylko pielęgniarek, ale również ratowników, pracowników administracji. Powód? Od trzech lat nie wypłacane są świadczenia socjalne. Dług wobec pracowników wynosi już w sumie ok. 500 tys. złotych. Jak to naprawić?

Spółka i starostwo będą współpracować

Starosta Mirosław Glaz spotkał się w czwartek, 18 lutego z prezesem spółki Grupa Nowy Szpital, Marcinem Szulwińskim. - Tematem były wspólne działania, dotyczące pozyskania pieniędzy na termomodernizację szpitala i ogólna sytuacja placówki - informuje rzecznik spółki Marta Pióro.

Spółka zalega pracownikom ok. 500 tys. zł świadczeń socjalnych

Zadowolony z tego obrotu sprawy jest starosta. - Chęć zainwestowania ze strony Nowego Szpitala pokazuje, że oni widzą tutaj swoją przyszłość i chcą rozwijać działalność - przyznaje Mirosław Glaz. Podkreśla również, że budynki w Krośnie Odrzańskim należą do starostwa. - Wspólnie zamierzamy złożyć wniosek o dofinansowanie - podkreśla.
Szacunkowe koszty termomodernizacji budynku nie są jeszcze znane. Można się jednak spodziewać, że kwota będzie bardzo wysoka, ponieważ szpital w Krośnie Odrzańskim mieści się w zabytkowym obiekcie.

Umorzą odsetki, jeśli spór się zakończy

Starosta przyznaje również, że poruszona została sprawa świadczeń socjalnych pracowników. - Cały czas śledzę sytuację między pracownikami i szpitalem. Chcę, aby spółka uregulowała zaległości w stosunku do pielęgniarek - podkreśla starosta. Zachęca nawet spółkę w taki sposób, że oferuje umorzenie odsetek, z którymi obecnie zalega Grupa Nowy Szpital.
- Chodzi o ok. 120 tysięcy złotych. Jednak do umorzenia dojdzie tylko wtedy, kiedy pracownicy otrzymają swoje pieniądze. Prezes spółki zapewnił mnie, że szukają pieniędzy, by wreszcie zakończyć spór - wyjaśnia starosta.

Pielęgniarki wciąż są sceptycznie nastawione. - O odsetkach była mowa już od kilku miesięcy. Tylko do tej pory nie było żadnego odzewu z drugiej strony. Cieszymy się, że panu staroście udało się spotkać z prezesem Szulwińskim. Wielokrotnie próbowaliśmy się z nim umówić. Mamy nadzieję, że dzięki temu sprawy ruszą do przodu - stwierdza Iwona Jakubowska, pielęgniarka i przedstawicielka związków zawodowych.

Pracownicy pozytywnie przyjmują fakt, że spółka zamierza wraz ze starostwem zainwestować w budynek. - Szpital od dawna wymaga wielu modernizacji, więc to dobra wiadomość - mówi Jakubowska.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.