Stargard. Powstanie nowe centrum sportu

Czytaj dalej
Wioletta Mordasiewicz [email protected]

Stargard. Powstanie nowe centrum sportu

Wioletta Mordasiewicz [email protected]

Zabudowania przy ulicy Gdyńskiej 8, w których kilkadziesiąt lat temu rozpoczęła działalność tzw. pomidorówka, długo stały puste. Mają już jednak nowego właściciela. Znów zaczną tętnić życiem.

Zespół Szkół Rolniczych, który najczęściej z racji swojego profilu nazywany był pomidorówką, działał w Stargardzie około 60 lat.

Rolnicy i ogrodnicy

Zespół Szkół Rolniczych, kształcący m.in. rolników i ogrodników został przekształcony w Zespół Szkół nr 6.

- W późniejszych latach ta szkoła została połączona z Zespołem Szkół Mechanizacji Rolnictwa - informują pracownicy starostwa.

ZSMR powołano we wrześniu 1981 r. Funkcję dyrektora od 1982 r. pełnił Stanisław Kopeć. Natomiast od 1994 r. dyrektorem był Zbigniew Jurkiewicz. W 1997 r. powołano Zespół Szkół Mechanizacji Rolnictwa Centrum Kształcenia Praktycznego. Dla jego potrzeb przejęto obiekty byłej bazy wojsk rosyjskich w Kluczewie. W budynku byłego szpitala w 2000 roku powstał internat dla 60 osób. Dwa lata później, w wyniku kolejnej reformy szkolnictwa ponadgimnazjalnego, otrzymał nazwę Zespół Szkół Nr 5 Centrum Kształcenia Praktycznego. A 1 września 2003 r. siedziba szkoły została przeniesiona z obiektów przy ul. Wita Stwosza na ul. Gdyńską 8.

- W 2003 roku Zespół Szkół Mechanizacji Rolnictwa przejął Zespół Szkół Rolniczych, a także część Zespołu Szkół Transportowych - wspomina Ryszard Klimczewski, zastępca dyrektora ZS nr 5 w Stargardzie.

Jakiś czas później część uczniów przeniesiono na os. Lotnisko. A w 2012 roku zaczęła się przeprowadzka tam reszty szkoły. Nie obyło się bez protestów. Uczniowie i nauczyciele z ul. Gdyńskiej nie chcieli pracować w szkole, w której nie ma sali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia. Ale protesty na nic się zdały. Od roku szkolnego 2012/2013 w Zespole Szkół nr 5 na os. Lotnisko uczyło się ok. 650 uczniów.

Szukali nabywców

Po przeprowadzce obiekty przy Gdyńskiej stały puste. Starostwo najpierw chciało ten majątek sprzedać w całości. Ale chętnych kontrahentów na cały kompleks nie było. Starostwo po konsultacjach z prawnikami uznało, że dość potężny teren po szkole trzeba podzielić. Działki przy Gdyńskiej podzielono więc na samodzielne tereny do zagospodarowania z wewnętrznym układem komunikacyjnym. W 2015 r. udało się sprzedać 3 działki. Sprzedano wtedy m.in. teren, na którym stoi dawny budynek edukacyjno-administracyjny.

Kilka przetargów na sprzedaż pozostałych terenów, w tym obiektu po byłej szkole wraz z salą gimnastyczną, spełzło na niczym. Nie było kontrahentów. Przełom przyniósł dopiero koniec 2016 roku. Tereny po „pomidorówce”, wraz z budynkiem szkoły i salą gimnastyczną, w drodze rokowań kupił stargardzki przedsiębiorca, szef firmy Pesta 2.

- Duże wyzwanie, z takimi najlepiej wchodzi się w nowy rok - napisał tuż po sfinalizowaniu transakcji na portalu społecznościowym Mirosław Rybkowski, szef Pesty 2.

Centrum rekreacji

Starostwu zostały do sprzedaży jedynie nieruchomość, na której stoi trafostacja Enei oraz działka z budynkiem, znajdująca się po drugiej stronie ulicy. W obiekcie działała niegdyś szkoła biznesu. Powiat wystąpił do miasta o zmianę przeznaczenia budynku. Chętni kontrahenci byli zainteresowani zagospodarowaniem go, ale na cele developerskie.

Przy ul. Gdyńskiej po dawnej szkole powstanie centrum sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży. Starostwo zdecydowało się zbyć nieruchomości na preferencyjnych zasadach z uwagi na to, że nowy nabywca zamierza przywrócić budynkom funkcję edukacyjną i sportową. Modernizacja budynków po „pomidorówce” ma się zacząć już niedługo.

Wioletta Mordasiewicz [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.