Sondaż Nowin: PiS słabnie, ale nie na Podkarpaciu

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Małgorzata Froń

Sondaż Nowin: PiS słabnie, ale nie na Podkarpaciu

Małgorzata Froń

Prawo i Sprawiedliwość i prezydent Andrzej Duda mają na Podkarpaciu największe poparcie w kraju. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez dzienniki Polska Press Grupy oraz Ośrodek Badawczy Dobra Opinia.

Na Podkarpaciu od półtora roku, gdy władzę przejął PiS niewiele się zmieniło, jeżeli chodzi o poparcie partii rządzącej. Nadal jest to bardzo wysokie. Wyższe niż w woj. małopolskim (48,8 proc.), świętokrzyskim (45,6 %), lubelskim (43,4).

O komentarz do wyników naszego sondażu poprosiliśmy dr hab. Dariusza Tworzydło z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Na Podkarpaciu co drugi ankietowany zagłosowałby na Prawo i Sprawiedliwość. W skali kraju PiS także zdobyłoby największe poparcie, ale wynik uzyskany przez to ugrupowanie byłby o prawie 16 punktów procentowych niższy w stosunku do badań dotyczących Podkarpacia. Analizy potwierdzają ogólnie utrzymującą się przewagę rządzącej partii nad innymi ugrupowaniami

- ocenia Tworzydło. - Może to być efekt programów społecznych wdrożonych przez PiS, takich jak 500+, a także kredyt zaufania jakim wyborcy nadal darzą to ugrupowanie. Widać także, że w przeciwieństwie do innych badań, szczególnie na Podkarpaciu, nie odnotowano spadku poparcia dla PiS z uwagi na zawirowania wokół sprawy wyboru Donalda Tuska. Trend ogólnopolski wskazuje, iż wybory wygrałby PiS przed PO i Nowoczesną, natomiast proporcje w analizowanym aspekcie w naszym województwie są inne.

Status quo zostało na Podkarpaciu zachowane: pierwsze miejsce PiS, drugie PO, trzeci - Kukiz 15. W odniesieniu do kandydatów na fotel prezydenta Andrzej Duda zdobyłby na Podkarpaciu zdecydowaną większość (50,8 proc.), co należy rozpatrywać w kategorii hegemonii tego kandydata w regionie. Na Podkarpaciu przewaga Dudy nad Tuskiem wynosi aż 33 punkty procentowe, co obrazuje przepaść w zakresie poparcia.

Tym samym potwierdzają się stałe od lat preferencje wyborcze mieszkańców naszego regionu. Potwierdza się również przywiązanie mieszkańców województwa do tradycyjnych wartości, jakich reprezentantem jest PiS.

Poparcie dla partii na Podkarpaciu:

Sondaż prezydencki - Podkarpacie:

Małgorzata Froń

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.