Sondaż "Głosu Wielkopolskiego": W Wielkopolsce Platforma dogoniła PiS

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński
Rafał Cieśla

Sondaż "Głosu Wielkopolskiego": W Wielkopolsce Platforma dogoniła PiS

Rafał Cieśla

PiS-owi nadal spada, Platformie Obywatelskiej rośnie, a pozostałe ugrupowania nie liczą się w walce o wyborcze zwycięstwo - wynika z najnowszego sondażu "Głosu Wielkopolskiego".

Przypomnijmy, że w ostatnich kilkunastu miesiącach w naszych sondażach wygrywało w Wielkopolsce Prawo i Sprawiedliwość, które dobry wynik notowało również w Poznaniu - niegdyś „bastionie Platformy Obywatelskiej”.

Jeszcze w maju zeszłego roku w naszym województwie - według sondaży - bezapelacyjnie dominowała partia Jarosława Kaczyńskiego. Wówczas chciało głosować na nią prawie 44 proc. respondentów, PO miała zaś poparcie na poziomie ponad 21 proc. Trzecie miejsce zajęła .Nowoczesna - 19,5 proc. Eksperci przekonywali wówczas, że świetny wynik PiS to premia za wprowadzenie programu „Rodzina 500 plus”.

*****

*****

W kolejnym sondażu, który został przeprowadzony w październiku 2016 roku, przewaga PiS zaczęła topnieć. Na to ugrupowanie chciało wówczas głosować ok. 34 proc. uprawnionych. Platforma mogła liczyć na ok. 20 proc., a .Nowoczesna na niecałe 16 proc.

*****

*****

Wraca stare, czyli PiS kontra Platforma

Analizując najnowsze wyniki sondażowe, widać jedno - wraca stary podział na linii PiS - PO. Pozostali nie liczą się w grze o partyjne zwycięstwo.

Niewątpliwie wpływ na dalsze spadki PiS-u w Wielkopolsce mają wpadki tej partii na poziomie centralnym. Chodzi m.in. o uchwalone w pośpiechu i powszechnie krytykowane przepisy, które doprowadziły do masowej wycinki drzew w kraju czy walka o utrącenie kandydatury Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej.

Sondaż "Głosu Wielkopolskiego": W Wielkopolsce Platforma dogoniła PiS
Wyniki najnowszego sondażu

Skok Platformy to... zasługa osłabienia .Nowoczesnej, której lider Ryszard Petru wybrał wyjazd do Portugalii zamiast sejmowego protestu. I właśnie po tym zdarzeniu notowania jego partii zaczęły ostro spadać.

Socjolog: PiS zawiódł część wyborców

Źródło: AIP

Z Wielkopolski do Sejmu dostałyby się także ugrupowania: Kukiz’15 i SLD (po ok. 8 proc. poparcia). Na granicy wyborczego progu znajduje się Polskie Stronnictwo Ludowe.

Sondaż "Głosu Wielkopolskiego": W Wielkopolsce Platforma dogoniła PiS
Arkadiusz Gola W Wielkopolsce na największe poparcie w walce o prezydenturę może liczyć Andrzej Duda

Duda przed Tuskiem, ale Polska osłabiona w UE

Co jeszcze wynika z badań przeprowadzonych w naszym województwie? To, że o ile notowania PiS spadają, to jednak w Wielkopolsce na największe poparcie w walce o prezydenturę może liczyć Andrzej Duda (ponad 31 proc.). Tuż za nim znajduje się Donald Tusk (28,9 proc.). Na trzeciej pozycji w sondażu jest Robert Biedroń, cieszy się poparciem ok. 10 proc. uprawnionych.

W badaniu pytaliśmy także o to, czy pozycja Polski w Unii Europejskiej, za rządów PiS, wzmocniła się, czy też osłabiła. Tutaj najwięcej ankietowanych, bo ponad 43 proc., uznało, że głos Polski w Unii jest coraz słabszy. Z kolei prawie 21 proc. stwierdziło, że rząd Beaty Szydło wzmocnił naszą pozycję we wspólnocie.

Z kolei ponad 36 proc. badanych uważa, że PiS zdecydowanie pozytywnie i raczej pozytywnie wypełnia swoje obietnice składane przez wyborami parlamentarnymi.

Rafał Cieśla

Dziennikarz, redaktor, menager. Z Głosem Wielkopolskim jest związany od lat. Oprócz zarządzania treścią cały czas z wielkim zapałem podejmuje tematy śledcze, czy biznesowe. Mimo wielkiego przeobrażenia się mediów i powstawania coraz to nowych kanałów dystrybucji informacji najważniejsze pozostają dla niego uniwersalne zasady, czyli bezstronność i obiektywizm (dziś już nieco zapomniane). I tych zasad cały czas się trzyma w życiu zawodowym.
Prywatnie wielki fan piłki nożnej, ale przede wszystkim rodziny, która jest dla niego najważniejsza w życiu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.