Mariusz Parkitny [email protected]

Sondaż "Głosu". PiS jest w regionie coraz silniejszy

Sondaż "Głosu". PiS jest w regionie coraz silniejszy
Mariusz Parkitny [email protected]

Prezentujemy wyniki sondażu zrealizowanego w dniach 12-16 października przez „Głos Szczeciński” we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej Dobra Opinia na reprezentatywnej dla województwa zachodniopomorskiego próbie 500 dorosłych osób.

Największe poparcie Prawo i Sprawiedliwość ma w miastach, u wyborców powyżej 60. roku życia.

To było kolejne, największe badanie sondażowe w Polsce. Głos Szczeciński oraz kilkanaście innych dzienników Polskapress Grupa przepytał łącznie 8 tysięcy dorosłych Polaków o ich preferencje polityczne. We wczorajszym „Głosie” zaprezentowaliśmy wyniki ogólnopolskie.

Dziś pora na Zachodniopomorskie. Z sondażu wynika, że Prawo i Sprawiedliwość rośnie w siłę. Partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na poparcie 37,5 procent wyborców z naszego regionu. To prawie dwa razy więcej niż Platforma Obywatelska, która do tej pory nie przegrała wyborów na szczeblu województwa. Tym razem w naszym sondażu PO zdobyła tylko 21,6 proc. Próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze cztery partie: Nowoczesna 9,9 proc, KORWiN 7,1, KUKIZ ‘15 - 6,5 proc.Polskie Stronnictwo Ludowe - 6,3 proc.

Poniżej progu znalazły się: Partia Razem - 4,6 proc., Sojusz Lewicy Demokratycznej -4,4 proc., Ruch Narodowy -2,1 proc.

- PiS korzysta z tego, że jest partią rządzącą i ma to przełożenie na wyniki w regionach. Ale wyniki sondażu to dla nas sygnał, że musimy pracować, aby zaufanie obywateli do Platformy było takie co najmniej, jak rok temu w naszym regionie - mówi poseł Arkadiusz Marchewka.

Zaskakiwać może wynik PSL, który od dawna nie miał posła z regionu. Wynik powyżej 6 procent dawałby szansę na mandat. Poparcie dla Nowoczesnej, Kukiz’15 i KORWIN utrzymuje się na stałym poziomie.

Rok temu w wyborach parlamentarnych Zachodniopomorskie było jednym z dwóch województw, w którym wygrała PO, choć niewielką przewagą nad PiS. Zdobyła 31,93 procent poparcia, a PiS 29,09 procent.

Cztery miesiące później przeprowadziliśmy podobny sondaż do tego, który publikujemy dzisiaj. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chciało wtedy głosować w naszym regionie 28,1 proc. głosów, na PO - 25,1 proc., a na Nowoczesną Ryszarda Petru - 20 procent.

Zmiany

Od ostatniego pomiaru, który wykonano w lutym, na mapie sympatii partyjnych w regionie nastąpiły duże zmiany. Eksplodowało poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości. Notowania partii na przestrzeni ostatnich miesięcy poszły w górę z 28,1 procent przed wakacjami do 37,5 proc. w październiku.

Zwyżka politycznego kursu Prawa i Sprawiedliwości w porównaniu z poprzednim pomiarem nie jest może znaczna, ale imponuje na tle konkurencji, która znalazła się w strefie głębokiego niżu. Platforma Obywatelska spadła z poziomu 25,1 proc. do 21,6 proc.

Kobiety zerkają na PiS

Mimo że PiS ostatnio kilka razy naraziło się kobietom, to aż 54,7 procent pań deklaruje, że zagłosowałoby na partię Jarosława Kaczyńskiego, gdyby wybory odbyły się w październiku. Na większe poparcie kobiet niż mężczyzn mogą jeszcze liczyć Nowoczesna (51,1 proc.), SLD (61,9 proc.), Partia Razem (86,4 proc.), Ruch Narodowy (52 proc.). W PSL głosy obu płci rozkładają się po równo. Na Platformę chce głosować tylko 45,6 procent kobiet.

Wiek, miasto i wieś

Z naszego sondażu wynika, że wśród wyborców PiS aż 83,2 procent to mieszkańcy miast, a tylko niespełna 17 procent mieszkańcy wsi. Większy odsetek miejskich wyborców mają wszystkie inne partie: Nowoczesna - 42 procent, PO - 20 procent, Kukiz’15 - 48 proc, SLD - 33 proc., PSL - 50 procent.

Ciekawe wyniki sondaż przynosi w kategorii: wiek wyborcy. PiS ma największe grono wyborców wśród osób 60+ (41,6 proc.). Najmłodsi głosujący, w wieku 18-29 lat, to tylko 15,2 proc. wyborców tej partii. PiS ma 20,8 proc. wyborców w grupie wiekowej 30-44 lata. Tu lepiej wypada m.in. PO (35,9 proc.) i Nowoczesna (25,5 procent).

Najwięcej młodych zwolenników wśród wyborców ma partia Pawła Kukiza (41,9 proc. wyborców w wieku 18-29 lat). Nowoczesna ma w tej kategorii 25,5 proc. wyborców, a PO mniej niż co piątego (18,4 proc.).

Leszek Dobrzyński, poseł, szef szczecińskiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości: - Jeśli ten sondaż potwierdzi się w rzeczywistości, to będziemy się cieszyć. Na razie do sondaży i badań opinii publicznej podchodzimy spokojnie. Wiemy, że musimy ciężko pracować, aby utrzymać poparcie społeczeństwa. Znam wyniki sondażu „Głosu” i oczywiście są one dla nas miłe. Ale pamiętam, że tacy, którzy zachwycali się sondażami, tracili władzę, bo dobre wyniki ich po prostu usypiały. My wyciągamy wnioski także z błędów innych, i nie mamy zamiaru tak postępować. Dla nas najważniejsza jest realizacja programu, z którym szliśmy do wyborów. Przed nami dużo pracy, z której zdajemy sobie sprawę. Do wyborów będzie jeszcze dużo różnych sondaży. Mamy nadzieję, że za dwa lata wyborcy ponownie nam zaufają. Ale, żeby do tego doszło, nie możemy zachwycać się sondażami, tylko ciężko pracować dla Polski i Polaków.

Arkadiusz Marchewka, poseł, członek zarządu Platformy Obywatelskiej: - Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w sondażach ogólnopolskich i to ma przełożenie także na regiony. To jeden z powodów dobrego wyniku PiS w sondażu „Głosu”. To faktycznie zmiana, bo dotychczas większość sondaży w naszym regionie dawała zwycięstwo PO. My podchodzimy do wyników sondaży z pokorą. Takie wyniki są dla nas kolejnym znakiem, że musimy przekonywać obywateli, że to, co proponujemy, jest korzystne dla nich i dla kraju. Nie obrażamy się na takie wyniki. Do wyborów pozostało jeszcze trochę czasu. To czas, w którym będziemy podejmować działania, przedstawiające nasz program. Będziemy tak, jak do tej pory spotykać się z mieszkańcami, wysłuchiwać ich spraw i przedstawiać nasze pomysły. Chcemy co najmniej utrzymać poparcie, jakie mieliśmy w regionie w ostatnich wyborach parlamentarnych, gdzie wygraliśmy z PiS.

Mariusz Parkitny [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.