Krzysztof Bednarek

Sołtys Głęboczka od 10 lat walczy o remont drogi

Sołtys Jerzy Ślaza z wnuczkami ze Szczecinka, które spędzają na wsi wakacje Fot. Krzysztof Bednarek Sołtys Jerzy Ślaza z wnuczkami ze Szczecinka, które spędzają na wsi wakacje
Krzysztof Bednarek

Sołtys Jerzy Ślaza od 10 lat walczy o remont drogi biegnącej przez wieś.

Głęboczek to niewielka miejscowość w gminie Czaplinek. Urokliwa wieś leży nad jeziorami Krosino i Okole Wielkie. W pobliżu przepływa rzeka Drawa, a nad rzeką stoi zabytkowy szachulcowy młyn z końca XIX w. Młyn popada w ruinę i zamiast być atrakcją, straszy odwiedzających wieś turystów swoim wyglądem.

Ale to nie wygląd młyna przyprawia o ból głowy sołtysa Jerzego Ślazę, tylko zniszczona droga gruntowa w kierunku jednostki wojskowej w Budowie koło Złocieńca.

Przy tej drodze stoją domy. Są wśród nich gospodarstwa agroturystyczne. Droga jest nierówna. Trudno nią przejechać. Szczególnie po deszczu.

- Najgorzej jest jesienią i wiosną podczas roztopów. Wtedy nie tylko przejechać jest trudno, ale nawet przejść tą drogą - mówi Jerzy Ślaza.

Sołtys dobrze wie co mówi, bo jego gospodarstw też znajduje się przy tej drodze.

- Tu taj urodziłem się i tutaj od 65 lat mieszkam. O remont drogi walczę już od ponad 10 lat, odkąd zostałem sołtysem.

Sołtys pokazał nam pismo z Urzędu Miejskiego w Czaplinku, z kwietnia 2011 r.: „(...) Zarządzona przez Gminę inwentaryzacja sieci dróg gminnych, szczególnie tych, którymi dowożone są dzieci do szkół gminnych została po ustaniu zimy przeprowadzona z udziałem Komisji Rolnictwa Spraw Wiejskich i Leśnictwa Rady Miejskiej w Czaplinku pod kątem stanu technicznego, warunków przejezdności. Z dokonanej wizji terenowej wynika konieczność wyremontowania dróg o nawierzchni gruntowej w tym drogi w Głęboczku. Z uwagi na bardzo ograniczone środki finansowe w budżecie gminy zakres rzeczowy prac remontowych polegać będzie na przeprofilowaniu nawierzchni drogi wraz z jej zagęszczeniem. Wykonanie przebudowy drogi tj. utwardzenie i poszerzenie wymaga znacznych nakładów rzeczowych i finansowych co przekracza przyznany limit środków na bieżący rok“.

- Pokazałem panu pismo. Ale było też wiele ustnych obietnic burmistrza, że temat zostanie załatwiony. W ubiegłym roku przyjechała równiarka, która pokręciła się tam i z powrotem i na tym remont się zakończył. To nic nie dało, a nawet pogorszyło sprawę, bo równiarka wzruszyła strukturę gleby i po deszczu robiło się jeszcze większe błoto, niż przed remontem. W tym roku nic nie zrobiono. A wystarczyłoby utwardzić tę drogę tłuczniem, żeby dało się po równym przejechać - uważa sołtys Ślaza.

W tym roku gmina Czaplinek przeznaczyła 116 tys. zł z budżetu i prawie 16 tys. zł z funduszu sołeckiego na bieżące utrzymanie dróg. Pieniądze zostały już praktycznie wydane prawie w całości: ok. 40 tys. zł na zimowe utrzymanie, 4 tys. zł na pielęgnację drzew i 71 tys. zł na remonty dróg w 16 miejscowościach.

Nie ma wśród nich Głęboczka. Natomiast w ramach inwestycji budowana jest droga do miejscowości Niwka. Koszt budowy wynosi 912 tys. zł, w tym pieniądze z budżetu gminy to 166 tys. zł.

Krzysztof Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.