Marek Rudnicki

Śmierdzący odór to nie fiołki na łące. WIOŚ robi co może

Śmierdzący odór to nie fiołki na łące. WIOŚ robi co może
Marek Rudnicki

Fosfan emituje śmierdzące zapachy. Czytelnicy alarmują, że dzieje się to od dłuższego czasu. WIOŚ wyjaśnia i informuje o podjętych działaniach.

- Zakład od lat truje zapomnianą i biedną dzielnicę Stołczyn - alarmują Czytelnicy.

I tłumaczą, że zwracali się już do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, ale usłyszeli, że zakład nie przekracza norm emisji szkodliwych substancji, a walka ze smrodem jest jak walka z wiatrakami, bo nie ma przepisów dotyczących odoru.

Dodają też, że w pobliżu „powstają aktualnie nowe osiedla, budują się TBSy, Siemaszko etc. więc sprawa może zrobić się ciekawa.”
Skontaktowaliśmy się z Andrzejem Miluchem, Zachodniopomorskim Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska. Przyznał, że emisje z zakładów chemicznych są troską WIOŚ już od wielu lat. Zawarto nawet porozumienie z gminą Szczecin i urzędem marszałkowskim w sprawie rejestracji uciążliwości.

- Fosfan zakupił nawet specjalne urządzenia pokazujące kierunek wiatrów - tłumaczy inspektor. - Chodzi o to, aby w trakcie produkcji szczególnie uciążliwych zapachowo substancji brać pod uwagę wiatry wiejące nie w kierunku osiedli. Ostatnio powiadomiono nas, że od 29 sierpnia do 3 września prowadzona będzie produkcja superfosfatu. Poprosiliśmy, aby sprawdzono kierunek wiatrów w tym czasie.
Tu warto wspomnieć, że od wielu już lat prowadzone są prace nad wprowadzeniem przepisów regulujących emitowanie odorów.

Wstępem do prac związanych z opracowaniem projektów stosownej ustawy dotyczącej uciążliwości zapachowej był przygotowany w Ministerstwie Środowiska „Kodeks przeciwdziałania uciążliwości zapachowej oraz ekspertyzy”. Opracowano m.in. „Listy substancji i związków chemicznych, które są przyczyną uciążliwości zapachowej” oraz projekt ustawy o zapobieganiu uciążliwości zapachowej. Minęło ponad 10 lat i nadal nie ma tego tak bardzo oczekiwanego aktu prawnego.

Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych zajęło nawet w tej sprawie wspólne stanowisko, w którym czytamy: „Biorąc pod uwagę fakt, że tempo dotychczasowych prac nad projektem wyżej wymienionej ustawy nie rokuje nadziei na szybkie jej uchwalenie, OPOS apeluje, aby Minister Środowiska ukończył proces przygotowania projektu tzw. ustawy antyodorowej”.

Marek Rudnicki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.