Smecz towarzyski. Uczłowieczenie Jokera

Czytaj dalej
Fot. Pawel Relikowski
Przemysław Franczak

Smecz towarzyski. Uczłowieczenie Jokera

Przemysław Franczak

Przez amerykańskie uczelnie i poważne media przetoczyła się w ubiegłym roku fascynująca dyskusja, czy należy winić postmodernizm i postmodernistów za prezydenta Donalda Trumpa.

W skrócie chodziło o to, czy dekonstrukcja starego porządku, relatywizm i brak prawd obiektywnych nie wywołały dekonstrukcji na wszystkich obszarach. Równie - wydawałoby się - nienaruszalnych, jak nauka, wiedza, medycyna, demokracja, a nawet prawa obywatelskie. Ta właśnie płynność ponowoczesności miałaby wynieść do władzy dziwaka i ignoranta, chodzące zaprzeczenie dyplomacji.

Zjawisko jest oczywiście szersze i powszechne, nie dotyczy bynajmniej samego Trumpa, bo mieszczą się w nim i antyszczepionkowcy, i negacjoniści zmian klimatycznych, i rosnące w siłę skrajnie prawicowe partie (np. AfD w Niemczech), i brexit, i Boris Johnson - zaskakująco do prezydenta USA podobny. Zresztą osobiście fakt tego podobieństwa uważam za zjawisko paranormalne - niewystępująca w przyrodzie poza bliźniakami jest ta zbieżność fryzur, koloru włosów, postury i charakteru. Trump jest oczywiście przypadkiem szczególnym, w dekonstruowaniu rzeczywistości nie ma sobie równych. „The Washington Post” podał właśnie, że w ciągu tysiąca dni prezydentury 73-letni miliarder publicznie skłamał lub minął się z prawdą prawie 14 tysięcy razy. Gdyby Trumpa nie było, musiałby go wymyślić Quentin Tarantino.

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Przemysław Franczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.