Słynny "Excelsior" po wielkim remoncie. Zobacz jak się zmienił [ZDJĘCIA, WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Jefimow
Ewa Gorczyca

Słynny "Excelsior" po wielkim remoncie. Zobacz jak się zmienił [ZDJĘCIA, WIDEO]

Ewa Gorczyca

Ponad 3 mln złotych zainwestowała spółka "Uzdrowisko Iwonicz" w modernizację obiektu, która jest wizytówką kurortu.

Roboty związane z modernizacją szpitala uzdrowiskowego trwały ponad rok. W tym tygodniu nastąpił odbiór techniczny prac. Wnętrze "Excelsiora" zmieniło się diametralnie.

- Wszystkie pokoje mają łazienki, kilkadziesiąt posiada podwyższony standard, a wszystkie pomieszczenia szpitala dostosowane są do obecnych wymogów ministra zdrowia dotyczących lecznictwa uzdrowiskowego - mówi Krzysztof Guzik, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Uzdrowiska Iwonicz SA.

Urokliwie położony na wzgórzu "Excelsior" to kultowy budynek kurortu. Jego budowę zainicjowali Załuscy (dawni właściciele uzdrowiska) w 1927 roku.

Prace okazały się niezwykle trudne i kosztowne, ze względu na zalesiony teren zbocza Góry Przedziwnej, bez drogi dojazdowej.

Otwarty w 1931 roku, miał 220 miejsc i był pierwszym sanatorium w Iwoniczu i jednym z pierwszych w Polsce stanowiących własność społeczną i przyjmujących kuracjuszy przez cały rok.

Zaprojektowano go z rozmachem: miał własne zasilanie elektryczne, gazowe, zaopatrzenie w wodę mineralną i słodką, zakład przyrodoleczniczy, pracownię rentgenowską, salę operacyjną, gabinety lekarskie, pielęgniarskie, zabiegowe, fizykoterapii, masażu i laboratorium, a ponadto piekarnię, masarnię, kuchnię z zapleczem magazynowym, chłodnię, pralnię, warsztaty (ślusarki i stolarski).

Nowością było, jak na owe czasy, wybudowanie oczyszczalni ścieków. Na I piętrze urządzono solarium, unikalne w skali europejskich uzdrowisk.

Od 1985 roku "Excelsior" ma status szpitala uzdrowiskowego. Ostatni remont przeszedł w 2008 roku - wtedy wymieniono okna, docieplono ściany, naprawiono dach. Teraz gruntownej modernizacji poddano całe wnętrze.

W pierwszym etapie wyremontowano tarasy i balkony. Drugi to wymiana posadzek i drzwi w pokojach kuracjuszy, dyżurkach pielęgniarskich i gabinetach lekarskich. Najdłuższym etapem była przebudowa pokoi, które do tej pory nie miały łazienek.

- Efektem tej inwestycji są 33 zmodernizowane pokoje, w których jest 79 komfortowych miejsc noclegowych. W każdym pokoju jest pełny, nowoczesny węzeł higieniczno-sanitarny. W pokojach są w nowe meble, założono instalacje pozwalającą pacjentowi przywołać pielęgniarkę a także RTV i telefoniczną

- mówi Krzysztof Guzik.

W budynku zamontowano urządzenia służące bezpieczeństwu: instalacje przeciwpożarowe, automatyczny system oddymiania. Są też duże łazienki dla osób na wózkach inwalidzkich.

Na tym nie koniec inwestycji: jest już projekt rozbudowy szpitala o nową część mieszkalną i zabiegową.

- W planach mamy modernizację chodników, parkingów i dróg dojazdowych oraz rewitalizację otaczającego go Parku Zdrojowego - zapowiada Piotr Komornicki, prezes Uzdrowiska Iwonicz.

Ewa Gorczyca

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.