Agata Pustułka

Śląsko-dąbrowska „S” traci cierpliwość do rządu. Coraz więcej protestów na polskich ulicach

Protest pracowników Sądu Rejonowego w Mikołowie Fot. PO Protest pracowników Sądu Rejonowego w Mikołowie
Agata Pustułka

Jutro dowiemy się, jaką formę protestu przyjmą nauczyciele zrzeszeni w Związku Nauczycielstwa Polskiego. W zeszłym tygodniu protestowali pracownicy sądów, rolnicy, a wcześniej na „psią grypę” masowo zapadali policjanci i wywalczyli podwyżki. Także „Solidarność”, do tej pory sojusznik rządu, traci do niego cierpliwość. Czy nowy rok będzie rokiem protestów?

- Jeśli strona rządowa nie przystąpi do rzeczowego i konstruktywnego dialogu, NSZZ Solidarność będzie zmuszona do podjęcia działań protestacyjnych - to stanowisko Komisji Krajowej związku z zeszłego tygodnia.

Chodzi m.in. o płace osób zatrudnionych w sferze finansów publicznych, urealnienie kwoty wolnej od podatku tak, aby służyła osobom najsłabszym ekonomicznie, sprawę wprowadzenia systemu rekompensat związanych ze wzrostem cen energii.

- Jeszcze pół roku temu rozmawiało się normalnie. Teraz przez wielu przedstawicieli PiS przemawia pycha i brakuje merytorycznego podejścia do rozwiązania problemów - mówi Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „S”, najpotężniejszej organizacji w kraju, z którym PiS liczy się najbardziej.

Jutro ZNP postanowi, jaką przyjąć formę protestów. Zrobi to na podstawie analizy 270 tysięcy ankiet od nauczycieli, które trafiły do związku. Do akcji może dojść w najbardziej newralgicznych momentach, np. w czasie matur lub egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasistów.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.