Siedziba Polskiego Radia Katowice. Anna Dudzińska. Dobrze zaprojektowane

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow / Polska Press
Anna Dudzińska

Siedziba Polskiego Radia Katowice. Anna Dudzińska. Dobrze zaprojektowane

Anna Dudzińska

„Nie tylko pięknie gra, ale również bardzo nowocześnie wygląda” - tak mógłby brzmieć tytuł artykułu prasowego z 1937 roku. Wtedy to właśnie powstała siedziba Polskiego Radia Katowice przy ulicy Ligonia. Dzisiaj Anna Dudzińska postanowiła Państwa oprowadzić po budynku, który zaprojektowano na potrzeby naszej rozgłośni. ZOBACZCIE

Siedzibę Radia Katowice zaprojektował Tadeusz Łobos, absolwent Politechniki Lwowskiej, który przyjechał tutaj razem z Tadeuszem Michejdą, postacią powszechnie znaną, wybitnym projektantem, który związał się ze Śląskiem na długo. Historyk sztuki Aneta Borowik uważa, że budynek katowickiego radia jest jednym z najwybitniejszych przykładów nowoczesnego, przedwojennego budownictwa modernistycznego.

- Ten budynek stał się wzorem dla innych realizacji w całej Polsce. Na nim wzorowały się m.in. rozgłośnia w Łodzi czy też wysadzona przez Niemców stacja nadawcza w Katowicach-Brzezince - zauważa Aneta Borowik.

Budynek przy Ligonia, jak na owe czasy, był bardzo nowoczesny. W prasie z tego okresu czytamy: „Z dniem wczorajszym przeniosło Radio Katowice swoje lary i penaty do nowego własnego gmachu przy ulicy Królowej Jadwigi i Ligonia. Budynek ten, urządzony według najnowocześniejszych zdobyczy wiedzy radiotechnicznej, umożliwi nadawanie z rozgłośni śląskiej szeregu takich audycji...”.

Aneta Borowik: - Radio stawiało na nowoczesność nie tylko technologiczną, ale również architektoniczną. Łobos stanął przedbardzo trudnym zadaniem. Nie miał praktycznie żadnego doświadczenia w zakresie budowania rozgłośni, dlatego odbywał podróże naukowe, aby wzorować się na najlepszych przykładach europejskich.

I jeździł do Francji i Niemiec, lecz większość rozwiązań wymyślił sam...

Więcej opowieści Anny Dudzińskiej o świetnej architekturze znajdziesz tutaj...

Anna Dudzińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.