Siatkówka. Zaczynamy wielkie granie. Chwała bohaterom, chwała pokonanym. Spodek bez wpadek. Katowice, Gliwice, Lublana

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugała-Astaszów
Paweł Wiśniewski

Siatkówka. Zaczynamy wielkie granie. Chwała bohaterom, chwała pokonanym. Spodek bez wpadek. Katowice, Gliwice, Lublana

Paweł Wiśniewski

Już tylko godziny dzielą nas od inauguracyjnego meczu reprezentacji Polski panów na siatkarskich mistrzostwach świata. To już 20. edycja tej rangi imprezy, której gospodarzem będzie nasz kraj. W tym roku wspierać nas będzie Słowenia. Tytułu mistrzowskiego broni nasza drużyna narodowa.

W najbliższy piątek, o godz. 20.30, w pierwszym meczu siatkarskich mistrzostwa świata, w grupie C, Polska zmierzy się z Bułgarią. Kolejnymi rywalami podopiecznych trenera Nikoli Grbica będą w Katowicach - Meksykanie (28 sierpnia, niedziela, godz. 20.30) i Amerykanie (30 sierpnia, wtorek, godz. 20.30).

Wśród czternastu siatkarzy powołanych przez serbskiego szkoleniowca na mistrzostwa świata znalazło się sześciu, którzy wywalczyli złoto w 2018 roku, jeden, który zdobył ten krążek w 2014, oraz jeden, który ma na koncie oba tytuły. Jest w niej sześciu debiutantów na imprezie tej rangi.
W sumie, spośród wybranej przez Nikolę Grbica czternastki, aż ośmiu zawodników ma w swoim dorobku co najmniej jeden złoty medal MŚ.

Mieszanka doświadczenia

Libero Paweł Zatorski to jedyny, który ma szansę na zostanie mistrzem świata po raz trzeci z rzędu. Był on podstawowym graczem na tej pozycji zarówno w 2014, jak i w 2018 roku. W tegorocznej edycji rozgrywek na pozycji libero towarzyszyć mu będzie Jakub Popiwczak, dla którego będzie to debiut w imprezie tej rangi. Oprócz niego pierwszy raz w mistrzostwach globu zagrają - rozgrywający Marcin Janusz, atakujący Łukasz Kaczmarek, przyjmujący Tomasz Fornal i Kamil Semeniuk, a także środkowy Mateusz Poręba.

Siedmiu zawodników będzie bronić tytułu wywalczonego w 2018 roku. Poza Zatorskim są to rozgrywający Grzegorz Łomacz, środkowi Mateusz Bieniek oraz Jakub Kochanowski, przyjmujący Bartosz Kwolek i Aleksander Śliwka, a także atakujący Bartosz Kurek, który cztery lata temu został wybrany najbardziej wartościowym zawodnikiem turnieju.

Poza Zatorskim w polskiej kadrze jest także jeszcze jeden siatkarz, który był w składzie mistrzów świata z 2014 roku - jest to środkowy Karol Kłos. Nie znalazł on się jednak w reprezentacji w 2018 roku, tegoroczny turniej jest więc dla niego szansą na dorównanie kolegom, którzy są podwójnymi mistrzami globu.
[polecany] 23676815 [/polecany]

Starzy i młodzi

Mimo że zespół przeszedł małą rewolucję pod wodzą nowego trenera, nie można mówić, że jest to młody i niedoświadczony skład. Średnia wieku polskiej reprezentacji biorąc pod uwagę roczniki siatkarzy wynosi 28 lat. Najstarszy jest Łomacz, który w tym roku skończy 35 lat, natomiast najmłodszy jest debiutujący w tym sezonie w „biało-czerwonych” barwach Poręba, który ma 23 lata.

Podobnie jak w 2014 oraz 2018 roku większość siatkarzy z polskiego składu obecnie na co dzień gra w klubach z PlusLigi. Jedynie Kurek w minionym sezonie ligowym grał za granicą - od 2020 roku broni barw japońskiego Wolfdogs Nagoya. W kolejnej edycji rozgrywek dołączy do niego Kamil Semeniuk, który przenosi się z drużyny Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle do włoskiego zespołu Sir Safety Perugia.

Pan Kapitan

Jak już wspominaliśmy, Bartosz Kurek to MVP ostatniej edycji mistrzostw świata. Kluczowa i niezastąpiona postać naszej drużyny
Urodził się 29 sierpnia 1988 roku w Wałbrzychu. Wychowanek AZS PWSZ Nysa. Z reprezentacją Polski, której obecnie jest kapitanem, został mistrzem świata, mistrzem Europy i wygrał Ligę Światową. Trzykrotny mistrz Polski z PGE Skrą Bełchatów i mistrz Włoch z Cucine Lube Banca Marche Macerata.
Najbardziej wartościowy zawodnik mistrzostw świata, Ligi Światowej, Final Four Ligi Mistrzów, a także Ligi Narodów.

Sport ma we krwi. Ojciec Adam (mistrz Polski z AZS Częstochowa oraz 84-krotny reprezentant kraju) i matka Iwona (Polonia Świdnica) byli siatkarzami, z tatą zagrał nawet w jednym - pierwszoligowym! - zespole. I to już w wieku 16 lat. Zaczynał od koszykówki, ale basket był bez szans w konfrontacji ze sportem rodzinnym. Jako dziecko odbijał balony niczym piłkę próbując naśladować rodziców. Tylko dlatego, że do odbijania prawdziwej piłki w domu nie było warunków…

Skład reprezentacji Polski na mistrzostwa świata 2022

* rozgrywający: Marcin Janusz, Grzegorz Łomacz
* atakujący: Łukasz Kaczmarek, Bartosz Kurek
* środkowi: Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Jakub Kochanowski, Mateusz Poręba
* przyjmujący: Tomasz Fornal, Bartosz Kwolek, Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka
* libero: Jakub Popiwczak, Paweł Zatorski
[polecany] 23675137 [/polecany]

Paweł Wiśniewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.