Seniorzy mogą w końcu się zbuntować

Czytaj dalej
Patryk Drabek

Seniorzy mogą w końcu się zbuntować

Patryk Drabek

Jeśli politycy nas oszukają, to możemy strajkować - ostrzega Krystyna Męcik, prezes UTW w Łazach, członek Śląskiej Rady ds. Seniorów i Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Ile Uniwersytetów Trzeciego Wieku działa obecnie w województwie śląskim?
Ciągle ich przybywa i trudno podać dokładną liczbę. Śmiejemy się, że rosną jak grzyby po deszczu. Można śmiało powiedzieć, że UTW działają teraz praktycznie w większości dużych miast w naszym regionie.

Mieszkanie za czytanie

Kto może zapisać się do UTW?
Ktoś powiedział kiedyś, że uniwersytety to jest sama elita, więc trzeba to sprostować. Do Uniwersytetu Trzeciego Wieku może zapisać się każdy senior, niezależnie od wykształcenia, ponieważ to właśnie u nas może zdobywać wiedzę. Może uczyć się języków obcych, obsługi komputera, historii czy też medycyny. Nie brakuje również zajęć sportowych. Słuchacze mają do dyspozycji wiele dyscyplin sportowych i naprawdę jest z czego wybierać. Warto również dodać, że w naszym kraju są już takie Uniwersytety Trzeciego Wieku, gdzie senior może ukończyć studia. Nie da się ukryć, że studiowanie w takim wieku jest bardzo popularne, a jest to związane z różnymi przypadkami. Niektórzy, ze względu np. na rodzinę, przerywali naukę i teraz do niej wracają. Czasu mają sporo, ponieważ mogą się teraz uczyć choćby do ukończenia 100 lat (śmiech). Najważniejsza w tej chwili jest również aktywność fizyczna seniorów. To podstawa do zdrowia, pozytywnego myślenia czy rozwoju osobistego. Stąd też między innymi organizowana przez nas w Łazach Ogólnopolska Olimpiada Sportowa Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Czy w przypadku zapisywania się do UTW jest jakaś granica wieku?
Przyjmujemy osoby powyżej 50. roku życia. Tak mamy zapisane w statutach i tego nie zmieniamy.

Młodsi nie mają szans na to, by dołączyć?
Nie do końca. Jeśli ktoś ma już 48 albo 47 lat i chce chodzić na zajęcia edukacyjne, to wyjątkowo może to robić. Często bierzemy jednak udział w programach takich, jak choćby ASOS (Aktywizacja Społeczna Osób Starszych - dop. red.) i wtedy istotne jest to, by być seniorem.

Na jakie wydatki muszą przygotować się słuchacze UTW?
Mamy jednorazowe wpisowe, od 20 złotych wzwyż. Może to być także 30 czy 40 złotych. Do tego dochodzą również składki: roczne lub na semestr. Podam przykład UTW z Łaz. U nas jest składka 25 złotych na semestr, czyli rocznie - jak łatwo policzyć - jest to 50 złotych. Z tych pieniędzy opłacamy zajęcia edukacyjne, spotkania opłatkowe lub też inne spotkania okolicznościowe. Trzeba dodać, że piszemy również projekty i ubiegamy się o dofinansowanie z różnych źródeł. Niestety, są też efekty uboczne takich działań, ponieważ później robi się z tego biurokracja. Gdyby pan kiedyś do nas przyjechał i policzył, ile mamy dokumentów, to zobaczyłby pan, że brakuje nam już szaf. To powinno wyglądać jednak nieco inaczej, ponieważ teraz czujemy się tak, jakbyśmy prowadzili małą firmę.

UTW to coraz większa siła, ale też łakomy kąsek dla polityków i samorządowców.
Nie interesuje nas to, kto teraz rządzi. Jesteśmy apolityczni, ale oczywiście współpracujemy z władzami. Nie wyobrażam sobie, by było inaczej.

Skąd bierze się ta siła UTW?
Nasza siła bierze się z tego, że zawsze jesteśmy mobilni i możemy brać udział w wielu spotkaniach, uczestniczyć w wielu przedsięwzięciach. Senior to patriota. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ufa. Chcemy wierzyć posłom i rządowi, że nie zostaniemy oszukani. Później obietnice nie są jednak realizowane. Świadomość seniorów jest coraz większa i jeśli politycy - kolokwialnie mówiąc - przegną, to może okazać się, że seniorzy zastrajkują i nie pójdą na wybory albo nie będzie ich tak dużo, jak do tej pory. Niektórzy muszą zdać sobie sprawę z tego, że to już nie są te czasy, gdy senior siedział w domu i niewiele wiedział.

Śląska Rada ds. Seniorów jest organem opiniodawczym i doradczym, składającym się z 20 członków działających społecznie przy marszałku województwa śląskiego, by wzmocnić i rozwijać regionalną politykę senioralną. Kadencja rady trwa 3 lata.

Patryk Drabek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.