Seniorko, seniorze nie daj się oszukać

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Seniorko, seniorze nie daj się oszukać

Tomasz Rusek

Ofiarami naciągaczy często padają osoby starsze. - My jesteśmy czujne! - mówiły wczoraj panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

- Gorzej widzimy, gorzej słyszymy, wstydzimy się dopytać. I z tych powodów niektórzy z nas podpisują niekorzystne umowy czy kupują kołdry za tysiące złotych - mówiła nam wczoraj pani Bogumiła Gruse z UTW. A pani Wiesława - też studentka na emeryturze - przyznała, że przez różnej maści naciągaczy zrezygnowała z telefonu stacjonarnego - bo ciągle ktoś wydzwaniał z jakimiś ofertami. Jednak ona się naciągnąć nie dała i nie ma zamiaru dać. Bo jest czujna!

Czas gra wielką rolę

Okazją do rozmów o naciągaczach i oszustach był wczorajszy dzień konsumenta. Uniwersytet przy ul. Jagiełły w Gorzowie odwiedził miejski rzecznik praw konsumentów Tomasz Gierczak. Mówił o prostych zasadach bezpieczeństwa, które ograniczają ryzyko zostania ofiarą, czyli: nie podpisujemy tego, czego nie znamy albo nie rozumiemy; sprawdzamy osoby, które podają się za przedstawicieli firm i instytucji; zawsze żądamy kopii dokumentów oraz namiarów na firmę; a jeśli mamy wątpliwości czy obawy, natychmiast zawiadamiamy bliskich albo rzecznika właśnie. Bo umowy zawarte poza siedzibą firmy (na spotkaniach, zebraniach itp.) można rozwiązać bez kosztów w ciągu 14 dni. Czyli czas gra rolę.

Przypominać ile się da

Prezes uniwersytetu Czesław Ganda nie kryje, że prewencja to stały punkt zajęć na jego uczelni. - To dlatego nasi seniorzy wiedzą, na co uważać, czego się wystrzegać. Jednak przed oszustami trzeba ostrzegać bez przerwy. Wiecznie mają nowe sposoby i my, seniorzy, musimy być na bieżąco.

M.in. dlatego uniwersytet postanowił zrobić wielkie, otwarte, darmowe spotkanie na temat praw konsumenta dla wszystkich zainteresowanych seniorów (a nie tylko dla studentów).

Będzie ono 7 kwietnia o 11.00 w siedzibie UTW przy ul. Jagiełły. Warto tę datę zapisać w kalendarzu!

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.