Hanna Walenczykowska

Sejm, po protestach środowisk lekarskich wraca do nowelizacji Kodeksu karnego, który zaostrzył kary za błędy medyczne

W jednym z bydgoskich szpitali przeprowadzono nowatorski zabieg. Czy zmiana Kk ograniczy liczbę takich innowacyjnych operacji? Fot. Archiwum W jednym z bydgoskich szpitali przeprowadzono nowatorski zabieg. Czy zmiana Kk ograniczy liczbę takich innowacyjnych operacji?
Hanna Walenczykowska

Nowelizacja Kodeksu karnego jeszcze nie weszła w życie a już zostanie poprawiona. Uwagi lekarzy mają być przyjęte jako autopoprawki rządu.

Szybko uchwalona nowela Kodeksu karnego przewiduje, że lekarz za popełniony błąd medyczny pójdzie do więzienia – grozi mu kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat. Będzie traktowany tak samo sprawca wypadku samochodowego.

Za granicą bez ryzyka

Należy wyjaśnić, że do tej pory Kodeks karny przewidywały kary od 3 miesięcy do 5 lat.

- Sądy mogły zasądzać karę w zawieszeniu - co było stosowaną praktyką. Sprawy kończyły się zwykle najwyżej wyrokami karnymi w zawieszeniu i następczymi pozwami cywilnymi o odszkodowanie. Ale po nowelizacji sąd będzie musiał orzec karę bezwzględnego więzienia - czytamy na stronach portalu prawo.pl.

Poprosiliśmy bydgoskich lekarzy o komentarz.
- Obecne przepisy dotyczące odpowiedzialności lekarza za błąd medyczny spowodowany nieumyślnie są moim zdaniem w wystarczającym stopniu restrykcyjne – uważa jeden z lekarzy, zatrudniony w dużym szpitalu, w którym nierzadko wykonuje się skomplikowane zabiegi. - Ich zaostrzenie ustalone w nowelizacji kodeksu karnego spowoduje, że lekarze w większym stopniu będą obawiać się przeprowadzenia u pacjenta trudnej operacji na przykład obarczonej wysokim ryzykiem. Trudno przewidzieć jaki będzie efekt, ale niestety obawiam się,

Przeczytaj dalszą część artykułu...

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Hanna Walenczykowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.