Sędziowie idą na przerwę, bo strajkować nie mogą

Czytaj dalej
Mariusz Parkitny

Sędziowie idą na przerwę, bo strajkować nie mogą

Mariusz Parkitny

To protest przeciwko rewolucji, którą chce wprowadzić minister sprawiedliwości.

Jutro w południe w większości sądów rozprawy zostaną przerwane. To jeden z nielicznych sposobów w jaki sędziowie mogą wyrazić swoje niezadowolenie. A chodzi o plany ministra Zbigniewa Ziobry, który zapowiedział, że nie cofnie się przed zreformowaniem sądownictwa.

Zdaniem sędziów, reforma to zamach na niezawisłość sędziowską i likwidacja trójpodziału władz.
Do takiej formy protestu wezwały stowarzyszenia sędziów, m.in. Iustitia, czy Themis.

Przerwy w sądach nie potrwają długo.

- Maksymalnie pół godziny. To nie będzie strajk. Nie będziemy odwoływać rozpraw, najwyżej zostanie ogłoszona krótka przerwa. W jej trakcie sędziowie spotkają się zebraniu, aby wyłonić osoby do udziału w forum współpracy przedstawicieli samorządu sędziowskiego - mówi sędzia Michał Tomala z Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Według naszych informacji, w niektórych sądach ministrowi Ziobrze powoli udaje się poróżnić środowisko sędziowskie.

- To nie są jakieś wielkie kłótnie, bardziej różnice zdań szeptane w zaciszach gabinetów. Ale pokazują, że sędziowie też są ludźmi i mają swoje wady i zalety, także ambicje. Jedni mówią, że będą niezłomni, choćby mieli dostać dyscyplinarkę. Inni też chcą być niezłomni, ale jak się ma kredyt, dzieci, to raczej nie myśli się o proteście, tylko wykonuje obowiązki. Oczywiście, jak w każdym zawodzie, jest też zapewne grupa karierowiczów, która z chęcią przyspieszyłaby sobie awans o kilka lat - mówi nam jeden z sędziów młodszego pokolenia.


A plany ministra Ziobry są rozległe: chce mieć wpływ na powoływanie dyrektorów i prezesów sądów wszystkich szczebli, błyskawiczne awanse sędziów, przenoszenie sędziów do pracy w innych okręgach.

- W niektórych przypadkach prezesi sądów powołani przez ministra mogą decydować o tym, czy ktoś pójdzie do aresztu przed wyrokiem. Teoretycznie sprawy mają być przydzielane sędziom losowo, ale projekt przewiduje wyjątki. Takim wyjątkiem są między innymi dyżury aresztowe sędziów w weekend- mówił sędzia Bartłomiej Przymusiński z Iustitii.

Sędziowie krytykują pomysły ministra sprawiedliwości, ale czy reforma sądownictwa dotknie przeciętnego Kowalskiego?

Minister Zbigniew Ziobro zapewnia, że reforma podniesie morale sędziów, którzy będą bliżej obywatela. Dlatego chce mieć możliwość powoływania i odwoływania dyrektorów i prezesów sądów, ściągania ich do pracy w ministerstwie, czy karania „zsyłką” np. ze Szczecina do Białegostoku. Sędziowie będą mogli skorzystać też z szybkiej ścieżki awansu. Tyle, że to co dla ministra jest usprawnieniem sądownictwa, dla sędziów jest zamachem na niezawisłość i niezależność sędziowską.

- A sprawy przeciętnego Kowalskiego wcale nie zostaną przyspieszone - mówi nam anonimowo jeden ze szczecińskich sędziów.
Zwraca uwagę na przepis, który pozwala ministrowie delegować sędziego do pracy w ministerstwie.

- Minister chce zwiększyć liczbę sędziów, którzy mogliby pracować czasowo w ministerstwie. A to oznacza, że ubędzie sędziów orzekających w sądach na co dzień, bo więcej etatów nie jest planowane. Gdzie więc jest tu dobro Kowalskiego i przyspieszenie rozpraw? - pyta.

Kolejna sprawa do możliwość błyskawicznych awansów np. sędziego sądu rejonowego do apelacyjnego.

- Taki niedoświadczony sędzia będzie wydawał wyroki w bardzo trudnych sprawach. O pomyłkę będzie nietrudno - dodaje sędzia.

Mariusz Parkitny

Jestem dziennikarzem od ponad dwóch dekad. Piszę do Głosu Szczecińskiego, Naszego Miasta Szczecin, Trendy, portali www.gs24.pl, szczecin.naszemiasto.pl.


Jestem absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Dlatego w pracy zajmuję się najczęściej sprawami wymiaru sprawiedliwości: relacjami z procesów, opisywaniem śledztw. Interesują mnie też sprawy Szczecina. Czasem przyglądam się też naszej polityce, która potrafi przyprawić o ból głowy.


Znajdziecie mnie też bardziej prywatnie na Facebooku https://www.facebook.com/mariusz.parkitny.75 Twitterze https://twitter.com/ParkitnyMariusz i Instagramie https://www.instagram.com/parkitnymariusz/?hl=pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.