ŚDM w Rudzie Śląskiej: Pielgrzymi z Włoch skosztowali przysmaków w parafii Ścięcia Jana Chrzciciela

Czytaj dalej
Fot. Magdalena Mikrut-Majeranek/ Dziennik Zachodni
Magdalena Mikrut-Majeranek

ŚDM w Rudzie Śląskiej: Pielgrzymi z Włoch skosztowali przysmaków w parafii Ścięcia Jana Chrzciciela

Magdalena Mikrut-Majeranek

Młodzi pielgrzymi zawitali do parafii Ścięcia Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej - Goduli na początku ubiegłego tygodnia. Podczas pobytu w Polsce zwiedzali najpiękniejsze zakątki Śląska. Zwiedzili także najważniejsze miejsca pamięci i kultu chrześcijańskiego.

W godulskiej parafii gościło 28 pielgrzymów z Włoch. W ciągu zaledwie kilku dni zwiedzili Kopalnię Guido w Zabrzu, Muzeum Chleba w Radzionkowie, Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, Muzeum Śląskie, czy Muzeum Powstań Śląskich i sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

Jednakże największe wrażenie wywarło na nich zwiedzanie obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

- Polska jest interesującym krajem, w którym mieszkają z fantastyczni ludzie. Wszyscy są tu bardzo gościnni. Wczoraj mieliśmy okazję zobaczyć obóz Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Historia z nim związana stanowi czarną plamę w historii ludzkości. Musimy patrzeć rozważnie w przyszłość, żeby podobna tragedia już nigdy nie miała miejsca - komentuje Giacomo Toccaceli z Włoch.

Nie zabrakło także czasu na relaks. Młodzi pielgrzymi wraz z towarzyszącymi im wolontariuszami z Polski odpoczywali m.in. nad zalewem w Zielonej.

- Polacy są bardzo przyjaźni i gościnni. Z naszego pobytu w Polsce najbardziej zapamiętam wstrząsającą wizytę w Auschwitz oraz pobyt w Zielonej. Znajdujące się tam jezioro jest przepiękne - mówi Delize.

Polską gościnność chwali także inna Włoszka: - Jesteście bardzo mili, dziękuje Wam. Czuję się tu, jakbym była w domu - ocenia Anna.

W czwartek po uroczystej mszy świętej koncelebrowanej przez włoskich kapłanów, odbył się festyn w kościele Ścięcia Jana Chrzciciela. Parafianie przygotowali dla swoich włoski gości niespodziankę. Poza muzycznymi atrakcjami oraz wspólnym świętowaniem i śpiewaniem, kosztowano także charakterystyczne śląskie przysmaki, które rudzianie przygotowali dla młodzieży.

W piątek młodzi pielgrzymi wzięli udział w wycieczce do Częstochowy, gdzie zwiedzali sanktuarium na Jasnej Górze. Natomiast w sobotę uczestniczyli w uroczystej Eucharystii, odbywającej się na katowickim lotnisku Muchowiec, która była centralnym wydarzeniem obchodzonych Dni w Diecezji, poprzedzających centralne uroczystości Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Metropolicie katowickiemu towarzyszyło blisko 30 biskupów z całego świata na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp Celestino Migliore oraz blisko 500 kapłanów z kraju i zagranicy, którzy przyjechali do Polski z młodzieżą ze swoich parafii, jak również zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie Dni w Diecezji w swoich parafiach.

Natomiast ostatniego dnia pobytu w Rudzie Śląskiej, młodzież uczestnicząca w Światowych Dniach Młodzieży wzięła udział w międzynarodowym spotkaniu młodych, zorganizowanym na placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu.

Obchody kończących się już „Dni w diecezji” zainaugurował wspólny przemarsz pielgrzymów z parafii św. Wawrzyńca i Antoniego w Wirku oraz parafii Ścięcia Jana Chrzciciela. Młodzi dotarli na plac Jana Pawła II, gdzie czekało na nich wiele muzycznych atrakcji. Na scenie wystąpiły zespoły: Vtorek Band & International Rock - Gospel Group oraz Deus Meus z udziałem Mietka Szcześniaka. Ponadto międzynarodowej publiczności zaprezentowały się rudzkie schole, które wspólnie wykonały hymn tegorocznych Światowych Dni Młodzieży.

WSZYSTKO O WIZYCIE PAPIEŻA FRANCISZKA W POLSCE I ŚWIATOWYCH DNIACH MŁODZIEŻY W NASZYCH SERWISACH SPECJALNYCH
Papież w Częstochowie
Światowe Dni Młodzieży

Magdalena Mikrut-Majeranek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.