Ewa Abramczyk-Boguszewska

Sanatorium? To lekarz może nam wypisać skierowanie [poradnik]

Jeśli zamierzamy skorzystać z leczenia uzdrowiskowego w ramach NFZ, najpierw powinniśmy odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu. Fot. Freeimages.com Jeśli zamierzamy skorzystać z leczenia uzdrowiskowego w ramach NFZ, najpierw powinniśmy odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu.
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Przed wyjazdem na leczenie uzdrowiskowe pierwsze kroki skierujmy do lekarza rodzinnego. To on wystawi nam potrzebny wniosek.

Jeśli zamierzamy skorzystać z leczenia uzdrowiskowego w ramach NFZ, najpierw powinniśmy odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu. To on oceni nasz stan zdrowia i w razie potrzeby wypisze skierowanie do sanatorium. Lekarz uwzględni również ewentualne przeciwwskazania i wpływ leczenia sanatoryjnego na nasze zdrowie. Ma to znaczenie przy wyborze konkretnego miejsca. Może on zasugerować, dokąd powinien pojechać pacjent, np. nad morze czy w góry, ale nie jest to dla wiążąca wskazówka.

Decyduje lekarz

Skierowanie trafia następnie do NFZ - do lekarza specjalisty w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. To on decyduje o tym, dokąd pojedziemy. Lekarz bierze również pod uwagę, czy jesteśmy zdolni do samoobsługi. Kuracjusz powinien bowiem samodzielnie się umyć, ubrać, zejść na posiłki itp. Nie ma bowiem możliwości wyjazdu z opiekunem.

Istotne jest również to, czy stan zdrowia pozwala na wyjazd do sanatorium. Przeciwwskazaniem są choroby, które mogłyby się nasilić pod wpływem leczenia z wykorzystaniem naturalnych surowców. Na skorzystanie z sanatorium nie pozwala również choroba zakaźna w ostrej fazie, ciąża i połóg, czynna choroba nowotworowa oraz okres przed upływem 12 miesięcy od zakończenia leczenia, a w przypadku nowotworów czerniaka złośliwego, białaczki, nowotworów nerek - 5 lat.

Niestety, fakt zaakceptowania wniosku przez lekarza NFZ nie oznacza, że od razu możemy szykować się do wyjazdu. Obecnie na miejsce w sanatorium czeka się 28 miesięcy, licząc od daty złożenia wniosku. Z leczenia uzdrowiskowego dorośli mogą korzystać raz na 18 miesięcy. Turnus trwa 21 dni.

Gdy kieruje ZUS

Warto pamiętać, że możemy również zostać skierowani do sanatorium przez ZUS. O tym, czy powinniśmy skorzystać z rehabilitacji leczniczej decyduje lekarz orzecznik. Wystawia on orzeczenie, w którym wskazuje na potrzebę takie rehabilitacji. Orzeczenie jest z kolei podstawą do wydania skierowania.

Na rehabilitację leczniczą pacjenci są kierowani przez ZUS dzięki specjalnemu programowi, prowadzonemu w ramach prewencji rentowej. Wniosek o skierowanie pacjenta na rehabilitację może wystawić każdy lekarz.

Pobyt w ośrodku rehabilitacyjnym trwa 24 dni. Na leczenie sanatoryjne kierowane są osoby z chorobami narządu ruch, układu krążenia, układu oddechowego, ze schorzeniami psychosomatycznymi, narządu głosu oraz schorzeniami onkologicznymi po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego. Rehabilitacja z ZUS może mieć również formę ambulatoryjną.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.